View Single Post
  #107  
Vechi 02.05.2009, 14:32:12
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pe un alt site am urmarit finalul predicii persoanei pe care preotul Cristian Pomohaci a lasat-o sa vorbeasca in biserica. E adevarat ca acea persoana vorbea cu patos, e adevarat ca multi plangeau, dar predicatorul le-a spus ca Iisus ne iubeste, ca ne considera prieteni, ceea ce, dincolo de aceste lacrimi nu mi se pare in regula. Asta inseamna ca dupa portia de plans de duminica ne putem intoarce linistiti la pacatele noastre? Si putem accepta toate modernismele, caci Dumnezeu ne iubeste si asa? Aici e erezia.

Pai daca tot ne iubeste asa cum suntem n-ar mai fi nevoie de pocainta. Eu stiam, conform invataturii ortodoxe, ca Iisus ii considera prieteni pe sfinti, nu chiar asa pe toata lumea... Greseala cea mare e ca a permis unei persoane de un alt cult sa predice intr-o biserica ortodoxa. Chiar avea nevoie? Nu exista destule carti ortodoxe din care ar fi putut pur si simplu sa citeasca? Ce-a adus in plus acest predicator? Nimic. Insa iata ca dupa ce-am ascultat cinci minute din predica lui eu am detectat o sminteala. De sminteli avem nevoie?

Mi-e greu sa cred ca nu stia absolut nimeni important de aceasta hotarare a preotului Pomohaci de a accepta ca in biserica ortodoxa sa vorbeasca un eretic. S-ar putea sa fie o ,,lucrare" ecumenista care face parte din aceeasi ,,familie'' cu a lui Corneanu. Dumnezeu sa ne daruiasca intelepciune pentru a putea distinge binele de rau.
Reply With Quote