View Single Post
  #103  
Vechi 02.05.2009, 10:51:46
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai fratilor nu va lasati inselati eu am vazut proiect de cercetare la Universitatea de teologie ortodoxa din Alba Iulia care facea o paralele intre kabala,isihasm si yoga si ajungea la uimitoare concluzie ca intre kabala si isihasm exista asemanari.

Era de prin 2006.
Dupa prea proasta mea parere la kabalisti le rapesc dracii mintea si le arata tot felul de inselari de le zic ca sunt cerurile.
Dar la crestin ortodocsi numai Sfantul Apostol Pavel se zice ca a fost rapit cu mintea la ceruri fiind inca in aceasta viata.
Si Sfantul Dionisie Areopagitul fiind om foarte luminat de Dumnezeu a lasat scris de la Sfantul Apostol Pavel ce a cunoscut acolo.
Nicidecum nu e cineva atat de absurd sa creada nebuniile cabalistilor de i-a invatat Satana ca Dumnezeu sta spatial undeva in ceruri pe nu stiu ce tron in chip de om.
Asta e invatatura Satanei care a cazut in imaginatie si apoi s-a pagubit sufleteste cu ce s-a mai pagubit.
Exista la Filocalie scris de la Sfantul Maxim Cavsocalivitul si Sfantul Grigorie Sinaitul cele despre cum stie omul ca l-a cercetat Duhul Sfant.
Cand omul primeste harul cum arata Sfantul Maxim Cavsocalivitul devine bland si smerit si celalte semne care le arata acolo.

De aceea si zice parintele Mina Dobzeu da nu multi vor sa asculte sa nu inchizi ochii cand spui rugaciunea.

Si noi stim ca sunt inselati cei care zic ca au vazut cerurile si le pot descrie dupa cum arata Sfantul Apostol Pavel care zice in mod lamurit ca ce vazuse acolo nu putea descrie in cuvinte umane.
Dar dintre toti Sfintii Apostoli numai Sfantul Apostol Pavel a primit asa ceva.
Dealtfel si Sfantul Grigorie Palama arata ca invatatura conform careia omul la rugaciune sa nu isi tina mintea in trup e invatatura dracilor.

Mie imi este mila de cei de acolo din Biserica ca e lamurit ca au primit duhuri diavolesti dar ce pot sa fac altceva decat sa ma rog pentru ei?
Reply With Quote