View Single Post
  #6  
Vechi 28.03.2011, 21:51:12
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Am si eu o intrebare: cum se poate masura moralul unui crestin?
Numai Dumnezeu stie masurile.
Dar te intreb eu acum, daca ai stii, pe cine ai masura? Sau la ce ti-ar folosi sa masori pe cineva?Vrei sa-l dai jos de pe piedestalul pe care se crede? Dar intentia ta, cam cat de crestina ti se pare?

Citat:
Īn prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Deci, daca ai un prieten/ prietena cu care vorbesti si asa fara motiv dintr-odata nu-ti mai vorbeste, sau te ignora, cit e de crestinesc?

Gandindu-ma ca pina si la un condamnat la moarte i se aduce la cunostinta motivul condamnarii sale, considerati ca e crestina o persoana care te ignora fara motiv?
E doar parerea ta ca te ignora fara motiv.NIMENI nu ignora fara motiv.
Citat:
Īn prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Gandindu-ma ca pina si la un condamnat la moarte i se aduce la cunostinta motivul condamnarii sale, considerati ca e crestina o persoana care te ignora fara motiv?
Cit e de crestina?
Cum putem masura doza de crestinism?


Sigur ca, in lumea mondena, cineva poate spune: pai daca nu mai vreau sa vorbesc cu cineva, gata, nu mai vorbesc. Intrebarea mea este: cit e de crestina o persoana care se comporta asa?
Nu inteleg la ce-ti foloseste tie sa stii "doza" de crestinism a unei persoane? Insasi exprimarea lasa de dorit.Crestinismul crezi ca-i stocat in doze?O doza mai mare,una mai mica etc??

E o metoda eleganta sa ignori pe cineva, atunci cand esti calcat pe papuc.Mult mai eleganta decat sa incepi sa-l jignesti sau sa-i faci vreun rau,sau sau sau...mai multe variante...
Citat:
Īn prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Adica mergi la biserica, te spovedesti, te cumineci, te rogi, postesti si iti permiti luxul de a improsca pe cineva cu noroi sau de a judeca pe cineva, de a margini pe cineva ... hmmmmmmmm...cit om fii noi de crestini? Oare e doar spoiala? oare nu reusim sa fim profunzi si apoi ne intrebam de ce avem atitea probleme?
Care o fii raspunsul?
Raspunsul este sa ne vedem fiecare de viata noastra, sa incercam sa ne indreptam pe noi, nu pe cei de langa noi.
Reply With Quote