View Single Post
  #127  
Vechi 12.08.2011, 17:49:41
Pr. Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Coralina, eu nu cred că anna sau padre Gheorghe au vrut să spună că este un lucru rău a ține post. Că postul e ceva care nu trebuie făcut de credincioși. Eu, în mod sigur nu am spus asta. Dimpotrivă, postul e de folos sufletului și bineplăcut lui Dumnezeu. Multe haruri lucrătoare pot fi dobândite prin post, ca și prin rugăciune, fapte de milostenie, ierurgii, devoțiuni, omilii sau lecturi pioase. Pericolul este acela de a atribui postului un atribut pe care nu îl are: acela de a face ca păcatele să fie iertate. De a ține, deci, post ÎN LOC DE Spovadă și nu ÎN COMPLETARE la Spovadă, ÎN PREGĂTIRE pentru Spovadă sau ca act penitențial CONSECUTIV Spovezii. Teribila înșelare, de care vorbeam, este a crede că ținând post și continuând a trăi în păcat te aranjezi cumva cu Dumnezeu, de a crede că ești în stare harică, în vreme ce ești, de fapt, în stare căzută. Admit că, în cazul unor persoane care nu au suficient curaj de a se lăsa complet în voia Domnului, postul îi poate ajuta în dobândirea curajului necesar. Dar asta e valabil o vreme și cu condiția de a fi în perfectă sănătate trupească: nu știm când este ceasul secerișului pentru fiecare dintre noi. Să îndrăznim, El ne vrea sfinți ! El ne-a dat nouă tot ceea ce este necesar ca să Îl urmăm. Să o facem cu entuziasm, cu cea mai deplină încredere, bineștiind pe mâinile Cui ne încredințăm viețile noastre. Să răspundem chemării Sale nu cu amânare, ci spunându-I: "la cuvântul Tău, voi arunca mrejele !"
Am senzatia ca tot recidivand in a sustine explicarea unei probleme relativ simpla pe baza unor argumente de teologie catolica intr-un spatiu ortodox, se forteaza bunul simt de care trebuie sa dea dovada orice om. Nu trebuie sa se ajunga la necesitatea unei solicitari concrete din partea celui care pune intrebarea, ca raspunsul sa-i fie dat pe baza invataturii ortodoxe, fiind un spatiu ortodox. Nu trebuie fortata nici rabdarea ortodoxului care, din respect pentru o persoana, amana o replica ce poate fi considerata certare taioasa. Nu trebuie nici creata posibilitatea ca un ortodox, mai "sensibil", sa poata considera ca domnul Mihnea Dragomir face prozelitizm sau combate invatatura ortodoxa, considerand-o rea, chiar in spatiul ortodox de fata.

Peste toate, vorbaria in continuu, prin repetitie, pe o tema deja sustinuta aduce mai mult cu "certurile de cuvinte" ce dărâma prin imprastierea mintii, decat cu explicatiile ziditoare duhovniceste si chiar daca nu este "off-topic", deterioreaza calitatea acestui forum.

Oare fratia ta, @Mihnea Dragomir, ce urmaresti? S-ar putea rezolva daca atunci cand insisti pe explicarea repetitiva a unui subiect anume sa adaugi si explicatia: "Aceasta este pozitia catolica fata de subiectul acesta".

Iarta-ma, domnul meu, eu inca nu te consider rauvoitor; poate esti doar manat de un spirit ecumenist, prin care doresti sa gasesti o cale de mijloc intre ortodoxie si catolicism, poate in vederea unei "uniformizari"??!!. Daca este asa, te sfatuiesc sa vii la Biserica Ortodoxa caci doar asa vei putea reface comuniunea in Duh si Adevar cu Dumnezeu! Spun asta doar in ideea ca poate te afli intr-o stare de "dualitate" de apartenenta dogmatica. Altfel, de esti foarte sigur pe ceea ce vrei sa propovaduiesti, rogu-te, fii bun si pastreaza buna cuviinta, macar prin adaugarea explicatiei de mai sus!

Cu dragoste de Hristos si dor după normalitate (si pe forumul acesta), Gheorghe, pentru unii doar atat, pentru altii parintele sau preotul, si (din pacate) pentru unii... "padre".
Reply With Quote