View Single Post
  #126  
Vechi 12.08.2011, 17:40:00
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Coralina, eu nu cred că anna sau padre Gheorghe au vrut să spună că este un lucru rău a ține post. Că postul e ceva care nu trebuie făcut de credincioși. Eu, în mod sigur nu am spus asta. Dimpotrivă, postul e de folos sufletului și bineplăcut lui Dumnezeu. Multe haruri lucrătoare pot fi dobândite prin post, ca și prin rugăciune, fapte de milostenie, ierurgii, devoțiuni, omilii sau lecturi pioase. Pericolul este acela de a atribui postului un atribut pe care nu îl are: acela de a face ca păcatele să fie iertate. De a ține, deci, post ÎN LOC DE Spovadă și nu ÎN COMPLETARE la Spovadă, ÎN PREGĂTIRE pentru Spovadă sau ca act penitențial CONSECUTIV Spovezii. Teribila înșelare, de care vorbeam, este a crede că ținând post și continuând a trăi în păcat te aranjezi cumva cu Dumnezeu, de a crede că ești în stare harică, în vreme ce ești, de fapt, în stare căzută. Care credincios ar fi așa de smintit încât să spună că a mânca anafură este lucru rău ? Anafura ajută mult, dar ea nu este Sfântul Trup. A atribui postului virtuți salvifice este așa cum ai confunda anafura cu împărtășania. Admit că, în cazul unor persoane care nu au suficient curaj de a se lăsa complet în voia Domnului, postul îi poate ajuta în dobândirea curajului necesar. Dar asta e valabil o vreme și cu condiția de a fi în perfectă sănătate trupească: nu știm când este ceasul secerișului pentru fiecare dintre noi. Să îndrăznim, El ne vrea sfinți ! El ne-a dat nouă tot ceea ce este necesar ca să Îl urmăm. Să o facem cu entuziasm, cu cea mai deplină încredere, bineștiind pe mâinile Cui ne încredințăm viețile noastre. Să răspundem chemării Sale nu cu amânare, ci spunându-I: "la cuvântul Tău, voi arunca mrejele !"
Mihnea, eu nu am despartit nicicand conceptul de post de cel de spovedanie, ci am vrut doar sa subliniez ca si in cazul celor necununati religios, postul reprezinta o nevointa, o pas catre iesirea din starea de pacatosenie.

Am intervenit la postarile Annei21 pentru ca mi s-a parut ca vede situatia in alb-negru pe cand viata reala este in marea ei majoritate cat se poate de gri. Idealul il stim cu totii si ne straduim, fiecare dupa puteri, sa ne pozitionam in imediata lui vecinatate. Insa mantuirea se face "cu materialul clientului", adica fiecare ne regasim in situatii (maritale, profesionale, samd) din cele mai diverse si ca atare e greu sa fim ighesuiti cu totii in acelasi sablon.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote