View Single Post
  #24  
Vechi 27.03.2023, 09:25:58
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.064
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Nu mai am mailurile originale, ci salvate prin retrimitere, insa mi-a raspuns Arhimandrit Kiril Lovin ca ei nu pot sa faca nimic in editarea altora decat pentru produsele EIBMO, iar datarea e din 2016, asa ca nu sunt 10 ani, ci doar vreo 7, insa abia apoi am obtinut(nu de la Patriarhie) noua editie a acatistului editat 2013, de aici rezultand impresia mea ca as fi scris catre editura Patriarhiei inainte de 2013;
Stai liniștit că nu mă îndoiam că ai fi vorbit cu ei, mă miram că răspund, ceea ce e bine un dialog enoriași - tipografi bisericești, episcopi sau călugări/preoți responsabili cu scriitura din eparhie.

Mă interesa ca principiu dacă răspund, sau sunt pe bune mailurile alea și nu e ca la telefonie sau servicii de cablu sau altele unde poti sa stai mult și bine până răspunde cineva chiar și la o sesizare legitimă.

Mulțumesc că ai împărtășit cu noi, nu știi când ai nevoie să sesizezi ceva legitim și neconflictual.
Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
preamarirea mea despre mine ma facea sa cred ca in urma sesizarii mele a aparut noua editie.
Asadar Patriarhul Daniel ar fi dispus mai dinainte re-editarea acatistului Sfintilor Brancoveni. Inseamna ca nu eu am observat primul "zdrobirea lepadarii".
De obicei se reeditează când vine un Patriarh nou, PF Daniel e întronizat în funcția aceasta din 2007 sau când se epuizează un stoc vechi prin vânzare cam pe tot cuprinsul țării și trebuie ceva nou.

Dar repet ce e editat IBMBOR sau Patriarhia rar are greșeli, unele cărți scrise cu binecuvântarea ierarhului unei zone geografice au greșeli de tipar sau frazare nu dogmatice, acolo unde să te mai adresezi ?
Câte eparhii atâtea tipografii bisericești fiecare zonă nu știe una de cealaltă pt că e centrul de decizie separat.


Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Icosul 1

Intregind lantul de aur al noilor martiri, cu neasemanare mai curat decat cel de Ofir, in cetatea marelui Constantin cu indrazneala pe Hristos Dumnezeu l-ati marturisit si lepadarile pentru bunatatile vremelnice ale acestui veac trufas si nestatornic, desavarsit le-ati zdrobit...."

adica, lepadarile le-ati zdrobit(!!!), nu bunatatile vremelnice ale acestui veac.
Nu, au zdrobit lepadarile (de bunatatile vremelnice ale acetui veac trufas si nestatornic).
Eu zic sa elimini ce se poate elimina(sa simplifici) fara schimbarea, inlocuirea sau modificarea cuvintelor; sau pune intrebari ajutatoare dupa ce ai aflat subiectul si predicatul.

Am aratat parohului de la biserica Sfintilor Brancoveni si s-a mirat ca am observat ceea ce el nu.
Scrie clar ați zdrobit lepădările PENTRU ceva (bunătățile vremelnice) am subliniat eu din original, deci e corect, e ca și cum ar zice ați refuzat să vă lepădați în schimbul unor bunătăți lumești.
PENTRU = ÎN SCHIMBUL și nu reiese sensul ai zdrobit lepădarea și ai ales bunătățile lumești, pentru că lepădarea(de credința creștinească) era condiție sine qua non pt a accesa bunătățile lumești.

Dacă scria ați zdrobit lepădările pentru credință, se putea înțelege că ai respins lepădarea ai ales credința poate era mai simplu așa, deși și aici se putea interpreta ce ai respins să te lepezi, că de păcate și de cel rău trebuie să te lepezi, de credință nu trebuie.
Vezi că mai degrabă aici era un dublu sens dacă cineva sugera că lepădările respinse erau în legătură cu păcatele nu cu mărturisirea de credință.

Preotul s-o fi mirat că l-ai luat din scurt și nu a mai reflectat după, așa și eu și oricine îți dă dreptate pe loc, dar dacă stă un timp să o gândească cu textul în față caută să vadă care e sintaxa și logica.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 27.03.2023 at 09:54:13.
Reply With Quote