View Single Post
  #23  
Vechi 27.03.2023, 05:33:57
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.012
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Unde le-ai scris, pe adresa editurii EIBMBOR ?
Interesant, nu m-am gândit să le scriu, eu am găsit greșeli gramaticale reale sau cuvinte lipsă într-o carte de rugăciuni dar nu era editura IBMBOR sau a Patriarhiei avea doar o binecuvântare scurtă la începutul cărții.
Dar când am schimbat cartea cu o alta de rugăciuni avea alte formulări la aceleași rugăciuni și era tipărită la Petru Vodă a doua carte, deci prima era deja obișnuință mergea rugăciunea mai repede cu ea chiar și cu greșeli gramaticale, a doua nu avea greșeli gramaticale dar frazarea era altfel, chiar de zicea în esență același lucru.
Nu mai am mailurile originale, ci salvate prin retrimitere, insa mi-a raspuns Arhimandrit Kiril Lovin ca ei nu pot sa faca nimic in editarea altora decat pentru produsele EIBMO, iar datarea e din 2016, asa ca nu sunt 10 ani, ci doar vreo 7, insa abia apoi am obtinut(nu de la Patriarhie) noua editie a acatistului editat 2013, de aici rezultand impresia mea ca as fi scris catre editura Patriarhiei inainte de 2013; preamarirea mea despre mine ma facea sa cred ca in urma sesizarii mele a aparut noua editie.
Asadar Patriarhul Daniel ar fi dispus mai dinainte re-editarea acatistului Sfintilor Brancoveni. Inseamna ca nu eu am observat primul "zdrobirea lepadarii".

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Au zdrobit/respins lepădările (de credința creștină) care erau condiție pentru bunătățile vremelnice cu care erau îmbiați.
Întâi te lepezi apoi ai bunătăți, deci zdrobind lepădările la schimb pt bunătăți au rămas demni, integri, martiri.

Nu văd din nou unde e lipsa de coerență logico-textuală, poate e prea stufos sau se putea formula mai scurt, mai suplu.
Nu, au zdrobit lepadarile (de bunatatile vremelnice ale acetui veac trufas si nestatornic).
Eu zic sa elimini ce se poate elimina(sa simplifici) fara schimbarea, inlocuirea sau modificarea cuvintelor; sau pune intrebari ajutatoare dupa ce ai aflat subiectul si predicatul.

Am aratat parohului de la biserica Sfintilor Brancoveni si s-a mirat ca am observat ceea ce el nu.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote