View Single Post
  #7  
Vechi 07.01.2010, 19:41:12
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexdu Vezi mesajul
De ce Il iubiti pe Dumnezeu? Pentru ce Ii sunteti recunoscatori?
Cine ti-a zis ca-L iubesc cu adevarat? Este usor sa zici "iubesc pe Dumnezeu". Iubirea ADEVARATA de Dumnezeu este insa intalnita foarte rar. Dar oare stiu eu macar ce inseamna iubirea? Eu incerc sa-L iubesc si sper sa ajung intr-o zi sa-L iubesc pana la uitare totala de sine, dar acest lucru nu este deloc usor. Evident, am o mare admiratie pentru Dumnezeu si pentru Creatia Sa, o mare admiratie pentru iubirea Sa nemarginita fata de noi oamenii (inclusiv alde' mine, care nu merita), si am si o iubire cum ai fata de parintele tau, una aproape neconstientizata. Dar ca aceasta sa se transforme intru una constientizata si fara limite este foarte greu si trebuie mai intai sa-L intelegi pe Dumnezeu si Creatia Sa. Am momente intradevar cand simt iubirea fata de Dumnezeu. In acele momente plang, lacrimile curg siroaie, plang pentru ca nu L-am iubit suficient cu o ora, o zi, o saptamana in urma. Imi plang pacatele. Si-mi cer iertare. Cu adevarat. Acele momente nu sunt foarte dese din pacate...
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote