View Single Post
  #33  
Vechi 11.04.2011, 22:24:30
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Despre duhovnici la par. Teofil Paraian:

"-Care sunt criteriile dupa care noi putem sa ne alegem un duhovnic bun?

- Sa stiti ca eu, cand nu eram duhovnic, tot ma gandeam ca nu-si fac duhovnicii datoria. Acum, eu despre mine nu am impresia ca nu imi fac datoria, dar altceva constat, ca nu numai de duhovnici buni e nevoie, ci si de penitenti buni. Degeaba e un duhovnic bun, daca nu e urmat si nu e ascultat. E greu sa-ti gasesti un duhovnic bun si nu prea se stie pe ce criterii. Poate ti-l descopera Dumnezeu. Eu am avut un duhovnic bun la manastire, pe par. Serafim Popescu, nu avea nume mare, Dumnezeu sa-l odihneasca, dar avea o viata deosebita si poate ca, din anumite puncte de vedere, era mai mare decat altii, socotiti mari. L-am considerat un om care avea o armonie sufleteasca, un echilibru. Totdeauna era ingaduitor, era elastic. Zicea: Draga, fa ce poti, fa ce-ti ajuta Dumnezeu! Iar mie imi convenea tare mult lucrul acesta, ca nu iti punea reguli, ca nu te punea la osteneli. Si am facut asa si a fost bine. LA randul meu, si eu ii indemn pe oameni asa: sa se depaseasca si sa se daruiasca, pentru ca un cuvant de-al parintelui era si acesta: "Sa te depasesti si sa te daruiesti!" Mi l-a spus mie o singura data si bine ca l-a mi-a spus, ca apoi eu il mai spun si altora. Cuvantul inseamna sa te depasesti prin credinta si sa te daruiesti prin iubire. Si asta este o regula foarte buna.
Sa stiti ca, daca omul e sincer, il poate ajuta orice duhovnic, iar daca nu-i sincer, nu-l ajuta nici un duhovnic bun!"
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote