Subiect: Cum postim?
View Single Post
  #6  
Vechi 16.02.2009, 17:18:23
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Ieri ma uitam la o emisiune despre calatorii in toata lumea,printre care si in niste orase foarte sarace din India si Camerun,si ma gandeam,asa in mintea mea,oare acestor oameni le cere cineva sa mai si posteasca,Dumnezeu sau vre-un duhovnic cu har?
Pai,cum sa le ceara cineva sa posteasca,cand ei nu au ce pune pe masa!!!
Deci,banuiesc,ca aceasta categorie de oameni,nevoiasi si saraci pana la extrema,sunt absolviti de atatea legi crestinesti,care bag de seama ca sunt mai degraba adaptate modernismului si bunei stari,decat horopsitilor care nu fac decat sa supravietuiasca la limita putintei.
Si atunci,ce devine postul?Pentru cine este postul?
De aceia eu mizez pe judecata dreapta si conforma cu fiecare situatie in parte,judecata adaptata la toti factorii care determina o situatie sau alta.Suntem oameni diferiti,traimi lucruri si stari diferite,vorbim diferit si ne slefuim personalitatea dupa principii diferite,nu trebuie sa tipam sus si tare ca aceasta este calea,si nici sa dam cu barda in situatii exlusive.Nu trebuie sa ne agatam de doctrine pe care doar le-am citit pe undeva,trebuie sa fim smeriti,trebuie sa adoptam infranarea in masura in care propria situatie o cere,si mai presus de toate,TREBUIE SA FIM OAMENI!
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote