View Single Post
  #14  
Vechi 26.09.2012, 20:58:49
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit O reclama prietenoasa - obiect de muzeu caut vizitator

Ziua bună, privitorule!

Mă numesc Doménikos Theotokópulos, dar probabil mă știi mai degrabă ca El Greco.
M-ai recunoscut? Sunt eu, cel care te privește pieziș din imaginea alăturată. E un obicei de-al meu să-mi inserez portretul printre personaje în scenele pe care le-am pictat. Sau... nu? Vezi tu, în absența unui portret oficial, nimeni nu-mi poate recunoaște, cu certitudine, chipul. Acesta este misterul meu...
Imaginea pe care o privești este un detaliu din tabloul „Logodna Fecioarei”, pe care l-am pictat chiar la sfârșitul vieții, acum aproape 400 de ani. Este singura dată când am abordat acest subiect, al oficierii uniunii dintre Maria și Iosif.
Te invit în Galeria de Artă Europeană a Muzeului Național de Artă al României să descoperi în această operă excepțională toate caracteristicile stilului meu, profund original: siluete alungite, ușor deformate, culori intense și neobișnuite, de o luminozitate aparte.
Te provoc să-mi găsești autoportretul în celelalte două tablouri expuse alături de acesta în singurul muzeu din România care se poate mândri nu cu unul, ci cu trei tablouri de El Greco!



__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote