View Single Post
  #11  
Vechi 25.09.2012, 10:11:02
Floare alba's Avatar
Floare alba Floare alba is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.05.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Post

Tradiții în contemporaneitate: corespondențe – vernisaj

Expoziția Tradiții în contemporaneitate: corespondențe, organizată de Muzeul Național al Țăranului Român și Muzeul de Artă Comparată din Sângerz-Băi, în perioada 21 septembrie – 14 octombrie 2012.

Vernisajul expoziției a avut loc joi, 20 septembrie, de la ora 19.00, la Sala Foaier a Muzeului Național al Țăranului Român, din Bucuresti.

"Expoziția va putea fi vizitată până în 14 octombrie, de marți până duminică, între orele 10.00 și 18.00 (luni este închis).
Expoziția încearcă să aducă în fața publicului exigent al Muzeului Național al Țăranului Român, atât reprezentarea vechii civilizații românești (din colecția proprie și din cea a Muzeului de Artă Comparată din Sângeorz – Băi), cât și interpretările inspirate ale unor artiști contemporani, care au încredințat lucrările lor muzeului bistrițean. Curatorii expoziției – Monica Morariu și Maxim Dumitraș – au încercat să pună față în față obiectele selectate, fără să forțeze comparații, lăsând metalul și fibra vegetală să vorbească de la sine. Prin ceea ce au făcut, ei și toți cei care au adus laolaltă colecțiile celor două muzee, au ridicat un monument culturii românești. Probabil că este un monument la fel de efemer ca atâtea altele, dar este unul care, sper, va lăsa o urmă în mințile și sufletele celor care vor încerca să îi străbată înțelesul."



http://www.modernism.ro/2012/09/23/t...ente-vernisaj/
__________________
Mulțumesc puterilor cerești că m-am învrednicit a crede, că mi s-a facut această neasemuită onoare și din tot sufletul rostesc, strigând cu lacrimi ca la Marcu 9, 24: „Cred, Doamne! Ajută necredinței mele”. (Părintele Nicolae Steinhardt)
Reply With Quote