View Single Post
  #22  
Vechi 04.07.2023, 21:40:09
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 302
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Chiar nu se face ordine în propria ogradă Mitropolia Munteniei și Dobrogei, ci se face la Mitropolia Ardealului de la sute de kilometri unde e altă jurisdicție canonică directă ?

Nu e mai simplu să i se dea mustrare scrisă și ascultare lui pr Necula să nu mai apară în anumite contexte publice, de ce trebuie să apară în presă ?
Poate nu se putea rezolva problema altfel. Din punctul meu de vedere este clar că atât Streza cât și Necula sînt scăpați de sub controlul bisericesc, or asta nu poate decât să ducă la devieri și abuzuri, așa cum a și dus de fapt. Din moment ce Streza nu este capabil să își facă singur ordine în curte, iar acest caz este destul de clar din acest punct de vedere, că Streza dormea dus în timp ce Necula își făcea de cap, atunci este normal să se intervină de la nivel superior. Sau poate că Streza nu dormea chiar așa de dezinteresat așa cum am putea noi crede la prima vedere.

Aceasta este însă o speță mult mai puțin gravă decât cea sesizată de mine la dezbaterea despre dezastrul fără precedent din eparhia Sibiului, speță în care din punctul meu de vedere Streza este caz clar de caterisit. Iar sinodul care nu-l caterisește pe acest personaj sinistru devine complice în parte cu faptele și omiterile acestui personaj și se face și el vinovat în această speță.

Uite încă o speță, ca să vezi în ce fel știe Streza să facă ordine prin curtea pe care o pretinde el că ar fi a lui. Dau linkuri, însă linkurile se referă în special la altceva decât vreau eu să scot în evidență; în plan secundar, din acele linkuri se află că de fapt în eparhia „lui” Streza, ce să vezi, cică era un preot care avea bar. Nu știm exact ce comercializa el la acel bar, bănuiesc că nu doar pufuleți, covrigi și apă minerală... E, ce să vezi, acel preot stătea liniștit pe funcție, doar că au apărut alte abateri reale sau presupuse, și numai ulterior s-a aflat în presă că acel preot deținea un bar. Evident că asta era o chestie publică și nu se poate ca Streza sau vreunul dintre consilierii săi să nu fi știut că preotul respectiv deținea un bar. Deci preotul respectiv deținea în mod public un bar și era nesancționat de „marele” Streza. Păi îmi spune mie cineva că personajul ăsta este vrednic să ocupe o funcție atât de înaltă?

https://www.turnulsfatului.ro/2022/1...e-rdquo-197142
https://www.turnulsfatului.ro/2022/1...e-rdquo-197173

Și veniți să vorbiți așa cu nasul pe sus de „Mitropolia (Ardealului) Sibiului”?
Lasă că știu eu mai multe decât îți imaginezi mata despre „Mitropolia (Ardealului) Sibiului” și cu ce se ocupă în realitate unii de pe-acolo.
Reply With Quote