Subiect: Dumnezeu exista
View Single Post
  #4  
Vechi 03.03.2010, 17:58:25
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit Sfintii cu dragoste netzarmurita de aproapele

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Am citit mai nou viata Sfantului Ioan Rusul (pe care am incercat si voi mai incerca s-o mai extind si pe-aici) si am plans citind despre minunea facuta inca din timpul vietii cand se roaga pentru stapanul lui, pagan, plecat la Mekka sa se roage lui Alah. Cu ajutorul Lui Iisus, el ii trimite la mare distanta, o farfurie cu pilaf cald. Nu sunt un experimentat in "vietile sfintilor" dar atata dragoste de aproape, nu cred ca am mai intalnit vreodata la nici un sfant.
Ba da, mai exista destui alti Sfinti care au facut minuni si ajutat si pagani (dintre care multi s-au convertit apoi la Crestinism, schimbandu-si vietile). Un exemplu ar fi Sf. Nicolae, care a facut o minune cu un turc ce avea icoana Sfantului pe un perete si ii spusese, inainte de a pleca intr-o calatorie undeva, mai mult fara credintza, sa ii pazeasca si lui casa pana ce se va intoarce. Iar Sf. Nicolae intr-adevar i-a pazit casa turcului de un asa-zis prieten care venise in lipsa lui cu gand sa-l jefuiasca etc.

Si multi Sfinti care se rugau cu atata ardoare pt. chinuitorii/tortzionarii lor, si pe unii dintre aceia chiar i-au facut sa devina si ei martiri, prin rugaciunile lor! Primul exemplu din istoria celor care au inceput sirul martirilor, dupa modelul Mantuitorului Iisus Hristos Insusi, ar fi Sf. Arhidiacon Stefan, care se ruga inflacarat pt. cai care-l ucideau cu pietre, pt. ca Dumnezeu sa nu le socoteasca lor pacatul acela!... Ori Sf. M. Mc. Ecaterina, care i-a convertit, tot prin rugaciune, pe cei 150 de filozofi pagani trimisi sa o abata pe ea, la adevarata credinta in Hristos, si impreuna au murit muceniceste, acceptand sa fie chinuiti, arsi in foc de vii si sa li se taie capetele. Si multi alti Sfinti ajutatori pt. toti cei care li se roaga, indiferent de religie, rasa, conditie sociala etc.
Reply With Quote