View Single Post
  #117  
Vechi 11.04.2024, 18:23:22
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Cred că discuția face progrese, e bine că începem să definim termenii. Propun să o mutăm pe topicul care a inițiat-o, acela deschis de Demetrius.
Nici nu mai e nevoie sa-l mutam, am gasit intre timp toate explicatiile. Am zis bine ca timpul relativ este o conceptie din evolutionismul teist, am gasit chiar articolul colegului Eugen. https://www.crestinortodox.ro/dogmat...iv-120945.html
Eu stiu ce sustinea Eugen, am vorbit cel mai mult cu el pe forum si m-am si intalnit cu el. Erau citate din sfinti care nu aveau nicio legatura cu ecolutionismul sau timpul relativ, le-am analizat pe fiecare in parte.
La noi doar diac. Ica si parintele sau sustineau idei din evolutionismul teist. Spre deosebire de catolici, in ortodoxie evolutionismul teist nu are nicio sustinere, mai era un teolog din Rusia, diac. Kuraev, care a fost caterisit in 2020. La noi a mai scris o carte un preot numit Doru Costache, care aduna pasaje din lucrari ale Pr. Ica sr., Kuraev, Kalomiros (un doctor grec care a fost primul care a sustinut in ortodoxie evolutionismul teist, era stilist si e cunoscut pentru ca pr. Seraphim Rose i-a raspuns i a combatut aceasta cocneptie). Pr. Doru Costache a plecat apoi in Australia, spunand ca a fost foarte criticat la noi pentru sustinerea acestei conceptii.
Asadar, de aici avem acea cocneptie la Pr. Ioan Ica sr., nu o sa o mai gasim niciunde in ortodoxie, poate la diac. Kuraev.
Reply With Quote