View Single Post
  #5  
Vechi 23.11.2009, 13:55:35
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hmiron Vezi mesajul
Sigur, in opinia dumitale aceste lucruri nu sunt in masura sa caracterizeze intregul cler si asa este normal, nu putem generaliza cu astfel de judecati.

Dar deficitul de imagine exista, e la fel ca in politica. Campanie de denigrare sau nu, eu as spune ca si-a atins efectul, in special la marea masa de credinciosi care nu intra pe internet sa se documenteze, care inghit tot ce vine prin televizor fara a se folosi de filtrul ratiuni si al scepticismului.

Acum nu spun ca parintele in cauza e nevinovat, imaginile o arata cat se poate de clar, insa am invatat de mult - sa nu inghit nemestecat tot ce vad in presa.
Pe mine sincer nu ma intereseaza sau influenteaza deloc aceste exemple negative. Singurul sentiment este acela ca ma doare ca se loveste in Biserica Ortodoxa, si se vede ca multe cazuri sunt atent puse in scena din exterior si cu un scop clar...dar bineinteles ca multe se datoreaza si inconstientei, lipsei de coloana vertebrala sau chemare.

Da, bineinteles ca cei care urasc Biserica Ortodoxa abia asteapta mediatizare acestor cazuri negative, dar asta e problema lor....si crecinciosii care se limiteaza la " procesarea" acestor cazuri fac un pacat.

Peste tot aud oameni care se plang ca preotii cer numai bani, ca au masini de ultima ora in garaj, vile inalte pana la cer sau amante...si incerc sa le spun, acestia sunt doar oameni care s-au indepartat de Credinta, care au fost corupti...insa preoti deosebiti exista si vor exista intotdeauna, noi trebuie sa avem grija de sufletul nostru in primul rand si sa nu ne smintim de orice ciudatenie acuzand-o cu duritate. Credinta este aceeasi, dogmele sunt aceleasi, Biserica este aceeasi....numai omul inclinat spre pacat mai sufera modificari, dar asta e......

Societatea de astazi este bolnava in general, cam toate institutiile au fost discreditate, si atata timp cat stiu ca asta urmareste, crearea unui haos...nimic nu ma mira.

Doamne ajuta!
Reply With Quote