View Single Post
  #16  
Vechi 14.04.2024, 20:08:31
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
"smecheria" este ca minunile sa fie facute nu in locuri "incarcate de spiritualitate" ci in mijlocul "Sodomei si Gomorei" de azi, asa cum au venit pe inserate cei doi ingerii la Lot:

"Cei doi îngeri au ajuns la Sodoma seara, și Lot ședea la poarta Sodomei. Când i-a văzut, Lot s-a sculat, le-a ieșit înainte și s-a plecat până la pământ."

...una dintre cele mai tulburatoare aparitii din VT.
Cu siguranta aceste fenomene se intampla si in zilele noastre, dar trebuie sa le recunostem cind se manifesta in fata noastra. La asta trebuie lucrat din greu!
Zici bine ce zici, mai ales că în zilele acestea Sodoma și Gomora se multiplică cu repeziciune la nivel global, iar țările statistic ortodoxe nu vor fi exonerate de contaminarea lor. Vremurile grele au venit mult repede decât anticipam.

Athos-ul este (și) un tărâm mitic, destui bărbați de toate vârstele merg acolo încărcați cu așteptări exagerate, uneori sunt dezamăgiți că nu văd călugări care levitează sau mai știu eu ce bazaconii produse de religious fiction, alții pleacă de-acasă atei, agnostici, flecari, solipsiști etc., si se întorc de la Athos cu un câte un mugur de credință în suflet, mai vezi și ciudați (eu am întâlnit un grup care avea ca unic scop escaladarea Athonului), yoghini, călugări vagabonzi, lume masculină diversă și pestriță.

Cert este că de la prima descălecare (in 2003) și până anul trecut am observat destule schimbări negative, cel puțin la capitolul "relații cu pelerinii" deși permisul de intrare se obține mai ușor, vestita ospitalitate aghiorită e pe ducă, dacă nu ai aranjamentele stabilite dinainte riști să dormi în natură cu șacalii și alte lighioane care viețuiesc în zonă. Sfaturile duhovnicesti nu sunt cu mult diferite față de orice altă biserică ortodoxă din lume, iar monahii rar au timp pentru taclale, spovedania este adeseori mai expeditivă decât la multe mănăstiri din țară. Suprinzător, în Athos se vorbește mai des limba română comparativ cu județele Covasna si Harghita.

Dar merită să mergi, cu siguranță te alegi cu ceva, nu te întorci cu traista goală în viața cea de toate zilele.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote