Subiect: POSTUL
View Single Post
  #4  
Vechi 11.04.2008, 14:25:31
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
trebuie renuntzat complet la CAFEA shi la delicatese din carne de "somn" ca degeaba posteshti la mancare, dar injuri, fumezi, te certzi shi curveshti....

postul trebuie unit cu pocaintza shi cu poruncile cu a-tzi aminti mereu sa le faci shi sa tzii shi taina shi daca le aplici sa le aplici nu pentru ochii lumii sau ai shefului ci pentru Dragostea dintre Dumnezeu shi om, pentru Dumnezeu sa le faci...

postul nostru este defapt linishtirea in mandrie, un fel de trandaveala mandra care se pune pe dat lectzii ca un fel de jude mustreu ce shade pe minciuna shi nimic, manipuland nimicul spre calea de nimic.....

postul in schimb inseamna inceperea de a fi om ceresc, duhovnicesc care incepe sa supuna trupul duhului, iar duhul/invatzatura/sufletul sa-l supuna Harului....

altfel e doar perioada de abstinentza in vederea terminarii postului ca sa avem mai multa pofta de mancare ca asha zice medicul ca atunci suntem sanatoshi... deci un fel de regim.... o dieta shi in loc sa ne umflam cu carne shi dulciuri shi prajituri, ne apucam sa ne umflam cu pita shi apa cu legume shi orez shi alte lucruri la care e voi pana nu mai putem.... paste ca italienii.... sau placinte cu varza ca romanii...

poi roada unui post reushit trebuie sa fie in primul rand o credincioshie shi o dragoste nefatzarnica de Dumnezeu.... sa ne revenim in fire la o conshtiintza curata shi sa ne indreptam shi nu mereu cum mi se intampla doar mie, ca la noi ca la nimenea, mi se intampla mereu sa-mi amintesc pacatele ca sa ma laud cu ele shi nu sa ma indrept, shi mi le tot reamintesc shi pare ca am asha o smerenie dar e fals... imi pare ca nu e pentru indreptare ci laudaroshenie.... shi iar mi se strica postul cu mandria shi nu ma folosesc cum ar trebui de Cuvantul lui Dumnezeu ci imi produc sminteala.... shi atunci iar posomorare....

Deci e greu sa pui inceput bun shi sa-l mentzii pana la final... ca sa ramana ceva din el shi dupa final....ca daca dupa final iar mergi la chefuri shi la restaurante, la cafele shi alcoale shi itzi umbla ochii mortului in cap dupa fetitze.... atunci zice cineva ca eshti doar fur de cele sfinte... ca nu te-ai dus sa-tzi faci metanoi ci doar curatzenia de primavara ca sa poata sa mai vina la tine inca 7 draci.... ???:(:(
:D:D:D
Reply With Quote