View Single Post
  #6  
Vechi 04.01.2012, 14:48:14
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

In tot necazul pe care ni-l pricinuieste involuntar (oare !) acest forum datorita numeroaselor polemici sterile ori discutii ale surzilor ori a sfaturilor grozave intre nestiutori ori cine mai stie cite lucruri rele se petrec dar care se ridica la rang de virtute si se imbraca cu falsa haina a iubirii aproapelui ... deci spuneam ca peste toata aceasta suparare Dumnezeu nu intirzie sa se arate (pt. cei ce au ochi sa si vada !) si sa isi spuna cuvintul chiar prin gura celor ce nu suporta Adevarul si Dreptatea . Macar de ar lua si ei seama !

Dar despre ce este vorba :
Se stie ca eu sunt un fervent sustinator pe acest forum al cunoasterii si deprinderii ca norma de viata nestramutata a marturisirii adevarului si a dreptatii intotdeauna pina intr-atit de mult si de bine pina ce devenim cu totul straini de minciuna si nedreptate . Dar aceasta este doar o treapta necesara , pregatitoare, pt. invatarea mai apoi a practicarii iubirii aproapelui . De nenumarate ori am spus ca iubirea aproapelui in minciuna si nedreptate nu este ortodoxie si nici marturisire a lui Hristos ! Iubirea nu este un lucru usor , nu este chiar la indemina (pai nu este marturisirea vesnica a adevarului si a dreptatii dara-mi-te a iubirii aproapelui !!!) oricui, se deprinde greu si necesita alte deprinderi anterioare . Insemneaza lupta cea mare cu ispititorul deoarece prin iubirea ta a aproapelui facuta in Hristos pe linga tine se mai pot mintui inca multi altii ori asta produce mult necaz ispititorului .
Dar revenind , ca sa cunosti dreptatea cea a lui Hristos trebuie musai sa cunosti sfintele canoane caci dreptatea nu este cea dupa care ne duce pe noi capul , unuia parindu-i-se cumva drept ceva iar altuia , dimpotriva, altceva despre acelasi lucru !
Ca urmare , sfintele canoane (alaturi de calendar, tipicul bisericesc, pravila zilnica , etc) sunt lucruri dumnezeiesti de care trebuie sa tinem musai seama ! Musai, adica doar daca dorim sa ne mintuim , daca nu , atunci putem sa avem chiar contributii persoanale (proaste , de regula) la colectia sfintelor canoane si sa desconsideram sau sa ignoram complet invatatura si practica acestora.
Si revenind si mai bine la ceea ce vreau sa spun, nenumarate sunt situatiile (au fost si sigur vor mai fi) in care useri aparent versati in credinta (asa le place lor sa fie adulati , ca dupa ideile sustinute si faptele facute ei sunt mult prea departe de adevar) incrimineaza, contrazic, dezavueaza, ignora sau sunt cu totul impotriva prescriptiilor lor incit ai putea crede ca Hristos a poruncit in sfintele sinoade a toata ortodoxia sa se faca niste legi/canoane care sa distruga si sa batjocoreasca lumea , care sa o chinuie si sa o desfinteze din temelii. Da , asa ai putea crede , numai ca dupa un timp, atunci cind vor ei sa intareasca lucrurile care le place, te trezesti cu aceiasi useri care mai ieri erau impotriva la orice este lege ca trinteste o postare in care isi aduce in intarirea celor spuse si 2-3 dispozitii canonice , vezi doamne , ca sa nu cumva sa se indoiasca cineva de cele zise .
Da , acesta este risul ... cine mai ieri striga hotii astazi s-a gindit sa fure macar un ou , deoarece asa da bine , asa esti in rindul ortodocsilor , asa capeti prestanta .... asa se conving ceilalti ca ce iubitor de aproapele esti !!!
Doamne, ce bine se muleaza proverbul romanesc : suntem de risul curcilor ... cei care suntem desigur .
Dar asa se intimpla cind vrei sa te arati mai mult iubitor de aproapele decit marturisitor al Adevarului , cind incerci sa pui caruta inaintea cailor si mai ales sa mai si faci din nu stiu ce nimicuri bici sa pocneasca peste bidivii , cind incerci sa practici virtuti mari mai inainte sa le fi invatat pe cele mici !

Nu este nostim ? Ba eu cred ca este de tot risul . Deci, credem sau nu credem in canoane ? Le aplicam in viata noastra sau nu ?

Este cineva care poate raspunde ?
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 04.01.2012 at 14:54:43.
Reply With Quote