View Single Post
  #256  
Vechi 13.12.2010, 20:24:13
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Uff..chiar am citit cartea recomandata de tine, apartine Parintelui Cleopa, fiind revizuita si adaugita de parintele Ioanichie Balan (asa o am eu)... plina de invataminte!
Referitor la subiect, mi se pare de aplaudat initiativa ta, dar sincera sa fiu nu vad o finalitate si am sa-ti spun cauza. Unul din corpurile universitatii unde inca mai invat, din nefericire, se afla vis-a-vis de o frumoasa biserica. Cum in incinta facultatii nu se fumeaza, 90% din studentii fumatori ies in fata facultatii si implicit a bisericii, unde fumeaza, injura ca la usa cortului, fac fel si fel de glume, mai si tipa unul la altul. Cand mergeam la biserica, mai ales la slujba de seara, adesea in post, trebuia sa ma inarmez cu multa multa multa rabdare ca sa fiu atenta la slujba, insa uneori, ca un om pacatos ce sunt, imi trecea prin cap sa ies afara si sa urlu "liniste!", ceea ce am facut niciodata, din nu stiu ce motiv, dar unul bun sigur nu e, cred ca e lasitate.
Intrebarea mea este urmatoarea: cum se determina un numar de studenti de ordinul sutelor, zilnic, sa nu mai faca astfel de gresturi, chipurile, in pauza lor?
Solutia: daca ii legi de banca!
Daca lumea asta ar avea iubire si implicit respect pentru Dumnezeu iti dai seama ce lume buna ar fi?? Insa, cum nu este posibil, cred ca RABDAREA este singura sansa. Chiar in cazul asta nu vad solutia...
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote