Subiect: AutoVortex
View Single Post
  #183  
Vechi 30.01.2023, 14:44:27
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.970
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
asta este cel mai bun lucru de facut. La noi aici in Dobrogea avem multe eoliene, dar habar nu am unde se transfera energia si cine le foloseste.
Cred că se duce în sistemul centralizat de energie, deci și dacă ai produce energie electrică via lumina zilei mai mult decât consumi și tu ai vinde-o ca prosumator(așa e termenul de specialitate).

Ideea nu e să câștigi sau să vinzi ceva, ci în caz că pică sistemul tu să ai în continuare o cotă de supraviețuire de energie electrică, să ai un frigider funcțional, să nu se ducă mâncarea de râpă, să-ți meargă centrala iarna că-i trebuie energie electrică, să-ți meargă pompele de apă dacă tragi din hidrofor nu de la sistemul centralizat, să-ți meargă modemul de internet care folosește curent pt a funcționa, să ai o priză să încarci telefonul pt apeluri de urgență.

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Panourile solare intr-adevar sunt cele mai bune investitii. Sti cum e la noi, toata lumea sa depinda de sistem, pentru ca cei care sunt independenti nu ar mai putea cotiza la taxe.
Acum e o ocazie să luăm panouri, că le vor scumpi, când e cerere mare crește prețul, nu se știe dacă se va mai subvenționa consumul la 0,68 de bani kw până-n 100kw, sau 0,80 până-n 255 kw consum.
Am văzut oferte și cu 3 sau 4 lei per kw, adică 100 de kw -300-400 de lei dacă n-ar mai fi subvenționat consumul vs cu 0,68 - 68 de lei sau cu 0.80 - 80 de lei.

Hidroelectrica dă prețuri bune sub 0.80 indiferent de consum, dar cine știe dacă nu o vor pune pe butuci, să o listeze la bursă sau să o cumpere o firmă străină și să ridice și acolo prețul la 3-4 lei per kw sau și mai mult la 10 lei pe kw cele mai nesimțite oferte.
Contractele sunt doar pe un an la hidro.

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
De fapt stai asa, ca am auzit ca ii taxeaza acum in Romania si pe cei care au panouri solare...
De abia după 1 Decembrie 2026 se discută despre taxa pe soare, timp să ne scoatem investițiile, și se zice că dacă ai peste 30 de kwh producție, mă gândesc că pe zi nu pe an, că pe an depășești cu 1 panou în 365 de zile 30 de kwh.

Uite din proiectul de lege
https://economedia.ro/guvernul-a-pub...l#.Y9e3RLVBxPY
:
c) dacă energia electrică din surse regenerabilă autoprodusă este produsă în instalații cu o putere totală instalată de energie electrică de peste 30 kW”

Panouri solare câți kwh produce un panou, depinde dacă panoul e de 300w, sau 150 w mai mic, sau de 500 mai mare.

Astfel, daca calculam o zi insorita de primavara, de exemplu, intr-o zona calda, calculul ar fi:

300W x 5 ore de soare pe zi = 1500W sau ceea ce este acelasi lucru, 1,5 kWh pe zi.

Daca presupunem (simplificand mult) ca acele 5 ore sunt soarele mediu anual (compensand cele mai putine ore de iarna cu orele mai lungi de vara), ne-ar da:

1,5 kWh pe zi x 365 de zile ale anului = 547 kWh pe an pe panou solar tipic de 300W
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote