View Single Post
  #4  
Vechi 15.07.2007, 14:58:57
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

dmb, noi deja ne consideram unici ... in mod normal, Biserica Ortodoxa considera k Ea insasi este unik Biserica autentik. dak mai sunt unele fete bisericesti kre sustin contrariul si induc lumea in eroare e altceva.
presupun k multi dintre voi spuneti Crezul si... nu stiti ce spuneti, de fapt. acest Crez, Simbol al credintei, a fost modificat si rasmodificat de catre Sfintii Parinti pana l-au adus la cea mai buna forma cu cel mai bun continut. astazi, din fericire, ink mai avem acelasi Crez pe kre ei ni l-au transmis si contine toata credinta noastra in cuvinte bine alese. fiecare cuvant din Crez e important si fiecare inseamna ceva.. scoaterea vreununui cuvant modifica si intelesul adanc al Crezului...
am mai spus aceasta pe forum, am s-o mai spun. in Crez spuneti foarte clar "Cred intr-una sfanta soborniceasca si apostoleasca Biserica" (cred intr-UNA, nu in doua, trei sau mai multe. cred numai intr-UNA). numai UNA este autentica.
si catolicii spun la fel in Crezul lor...
insa acest document (kre este egal cu 0 in fata lui Dumnezeu... infiferent cine il semneaza, catolicii, ortodocsii sau altii) are un scop bine determinat ink de dinainte. un scop politic, evident. pe kre il va atinge... pt k, dak in fata lui Dumnezeu hartia (documentul) nu are valoare, nu la fel stau lucrurile in fata oamenilor.
Reply With Quote