View Single Post
  #18  
Vechi 11.05.2023, 17:01:56
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.971
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crincrin Vezi mesajul
În aceste condiții, rămîne mare lucru să fii ortodox (cum, din fericire, mai sînt încă mulți pe lume), dar devine foarte riscant să fii „ortodox adevărat”. Iar Ortodoxia, în tîrziul ei istoric, de nimic nu suferă mai tare decît de atîta „adevăr” fără întrupare și de atîta „dreptate” cîtă are… dar nu i se mai dă.
Răzvan CODRESCU (2017)
Ei cam ce au făcut pentru ortodoxie, pe blogul lui Răzvan Codrescu încă se mai păstrează unele bășcălii politice, e tot un fost pupil băsist și acesta, care a murit cam singur și uitat, doar prietenii auriști Lavric și Tîrziu de care-și cam bătea joc i-au fost alături pe ultimul drum n-au prea fost băsiști la înmormântarea lui.

Burta lui mărturisea despre ortodoxie ? că am înțeles că sănătatea lui era cam șubredă, poate dacă n-avea butoiul ăla scăpa de virus, cum au scăpat alții cu condiție fizică.

Mi se pare un talent irosit acest Codrescu, culmea e că a stat și lângă părintele Gheorghe Calciu internetul reține poza asta, s-ar putea să-l judece cuvintele lui.

Părintele Iustin Pîrvu spunea despre români că sunt în general mai evlavioși decât alte popoare ortodoxe, dar când e de ieșit în stradă sau alte fapte sunt ușor de dat înapoi, demoralizat, dezbinat.
Alte popoare ortodoxe mai mici decât noi sunt mai dârze, și la sport suntem depășiți de sârbi, la fotbal grecii au un campionat European câștigat, trăsăturile de caracter sensibil se văd și în alți parametri.

Uită-te la Djokovici era sub bombardamente nato în copilărie și de câte ori a câștigat US Open, la ei acasă, ce să mai zic că e greu să batem orice echipă din fosta Iugoslavie, chiar și cu Bosnia și Macedonia ne chinuim.

Dacă la revoluția din 89 oamenii erau tot ca acum, nu se mai schimba regimul, tinerii și studenții care ar trebui să fie plini de viață au fost primii care s-au conformat și la vaccin, cu niște acadele - călătorii în străinătate, acces la festivaluri de muzică electronică i-au cumpărat.

Ce ar trebui să aștepți până îți ia proprietatea moștenită de sub tine prin taxe, să-ți ia copilul în evidență pt separare de părinte, și tu să scrii niște mici pastiluțe inteligente într-un colț de internet.

Atunci de ce a scris Radu Gyr ridică-te Gheorghe, ridică-te Ioane, că tot fac ăștia alde Codrescu tapaj că au fost ei prin preajma sfinților închisorilor.

Valeriu Gafencu a fost arestat pt niște greve studențești, de pildă, probabil că dacă azi trăiau pătimitorii închisorilor nu ar fi mers nici cu P$D, nici cu PNL, nici cu USR care e echivalent cu programul dizolvant bolșevic.

Chiar mă întrebam cu cine ar vota Gheorghe Calciu de pildă dacă ar trăi ?

Am uitat la referendumul pt familie, la care ar fi votat toți pătimitorii temnițelor comuniste pe lângă care își face el reclamă că a stat, Codrescu s-a înmuiat, a fost unul dintre marii anonimi.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote