View Single Post
  #13  
Vechi 01.09.2023, 06:06:07
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.013
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
...
Când am zis certuri despre evoluționism mă refeream la discuțiile despre interpretarea Facerii. Adică dacă să fie interpretată științiific prin prisma teoriei evolutive sau literal în chip "Young Earth creationism" sau variații.
Aceste certuri în special populare în America unde subiectele superficiale au mare trecere în fața subiectelor de importanța esențială distrag de la credința adevărată care se poate împlini independent de rezultatul discuției ăleia. Tot la fel se certau pe teologumene cum ar fi vămile văzduhului care iar nu e esențial de înțeles pentru mântuire. Părerea mea este că Satana își bagă coadă să distragă și în America lipsește mai mult ca nicăieri înțelepciunea să discearnă.
Nu e greu de priceput care ar fi opinia ta despre Evolutie si Creatie daca spui ca Serafim Rose se pierdea in certuri zicand:


... în răspunsul său la articolul lui Kalomiros „The Eternal Will” (Activistul creștin, volumul 11, toamna/iarna 1997), Rose a afirmat că: „Ar trebui să afirm un adevăr elementar: știința modernă, atunci când se ocupă de fapte științifice, stie într-adevăr mai mult decât sfinții Părinți, iar sfinții Părinți pot greși cu ușurință faptele științifice; nu faptele științifice le căutăm la sfinții Părinți, ci adevărata teologie și adevărata filozofie care se bazează pe teologie.”



PS Traducere automata din Wikipedia.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote