View Single Post
  #115  
Vechi 03.05.2009, 19:33:19
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de axios Vezi mesajul
da! poate voi cei care aveti puterea rugaciunii si sunteti in stare sa rasturnati muntii ar fi bine sa va inchideti in camarutza voastra si sa va rugati pentru intoarcerea ereticilor.
ei bine, eu sunt departe de o astfel de rugaciune. si de aceea prefer sa-i trag de maneca pe fratiorii mei, eventual sa le dau si doua palme, sa se trezeasca si sa inteleaga ca acolo nu sunt decat niste rataciti.
e un pic si de egoism aici. voi spuneti ca trebuie numai sa ne rugam pentru ei. eu zic ca nu e suficient. si daca stam cu limba in gura si doar facem pe marii crestini care au puterea sa intoarca numai cu rugaciunea pe eretici o sa vedem cum fratiorii nostri, cei pe care ii vedeam adineaori pe langa noi, se ridica si ne parasesc...
oare cine era Sf Ioan Botezatorul daca nu ataca pacatul in gura mare?
sunt metode si metode de a lupta. suntem biserica luptatoare si trebuie sa luptam pentru apararea credintei. pentru ca nu e primordial intoarcerea ereticilor la dreapta credinta ci pastrarea alor nostri langa noi.
degeaba ma luati cu chestii din astea pacifiste. ele nu va tin decat voua de cald. celor slabi care se leapada de dreapta credinta nu le e suficient ca stam si ne uitam cu ingaduinta. trebuie putin scuturati.
taceti voi... eu o sa le-o zic pe sleau de cate ori o sa am ocazia. daca as avea atata credinta incat sa-i intorc doar cu rugaciunea atunci cu siguranta as proceda ca voi.
Doamne ajuta!
Frate dragă, ai dreptate și tu în felul tău, dar oare Prea Sfânta Fecioară Maria nu merită mai multă atenție din partea ta , a mea , a noastră a tuturor, pe acest forum ? Cât vorbim , de exemplu, de erezii și păcatele altora și cât vorbim de Prea Sfânta Fecioară , pe acest forum ? Oare nu ne îndepărtăm și noi de adevărata credință , în fiece zi ce trece ? Batem prea multă monedă pe aceleași și aceleași subiecte , pe când numele lui Iisus dacă este pomenit de 3 sau 4 ori pe săptămână, iar al Prea Sfintei Fecioare Maria , aproape nici odată. Nu este și ăsta un semn rău frate ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote