View Single Post
  #111  
Vechi 02.05.2009, 21:09:06
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Despre bine si despre rau

Doamne-ajuta!

Azi, trecand prin Piata de Flori din Bucuresti, am prins o frantura dintr-o discutie intre un grup de sectari si o pereche de crestini. Sectarii, foarte agresivi in argumentatie, incercau sa-i convinga pe cei doi tarani (soti si sotie pareau a fi) ca adevarata credinta este a lor si ca "popii" ii prostesc pe romani.

La intoarcere aceeasi situatie. M-am oprit cateva minute si am constatat ca bietii sectari nu stiau nimic nici de cele 7 taine, nici de moaste, nici de Sfintii Parinti. Stiau cate ceva dar nu realizau adevaratele semnificatii ale minunii ce se petrece in altar la fiecare Sfanta Liturghie. Dar, pe cat de nestiutori erau, tot pe atat erau de insistenti a smintii pe cei doi.

Am plecat de acolo (doar 5-10 minute am putut sa stau cu ei) cu multa tristete fata de ambele tabere. Nu mai explic, este evident de ce. As vrea sa subliniez numai un aspect. Ma gandeam pe drum de ce nu discutau ceea ce ii uneste si preferau sa se contrazica la nesfarsit pe niste aspecte pe care si asa nu le cunosteau cat de cat? Suntem prea usor tentati sa criticam, sa cautam greseala si s-o infieram si mult prea putin dispusi sa vedem ce e bine.

In biserica din Mosuni s-au intamplat multe. Si bune si rele. Ce a fost rau s-a spus pe cateva pagini. Ce a fost bine abia daca s-a amintit. Si, daca totusi cineva a spus acestea a fost imediat atentionat ca trebuie sa vada ce e rau.

Dragii mei, cred ca pentru cei care gresesc trebuie sa ne rugam. Nu sa ii jignim, nu sa ii luam in ras. Pentru ca toti gresim, cu voie sau fara voie, cu stiinta sau fara stiinta. Si eu cred ca, din dorinta de a face un lucru bun, parintele Cristian Pomohaci, nu le-a facut nici un serviciu credinciosilor aducand in fata altarului un predicator care nu poate sa-si faca Sfanta Cruce si care vorbeste despre Dumnezeu intr-o maniera hollywoodiana. Dar, de aici pana la a da cu pietre in dansul si a nu vedea si ce a facut bine, e cale lunga.

Multumesc celor care au sesizat acest caz, foarte util si plin de invataminte, si v-as invita ca in loc de a-l apostrofa sa ne rugam ca Dumnezeu sa-i descopere parintelui Cristian ce a facut rau.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote