View Single Post
  #38  
Vechi 10.06.2022, 00:26:48
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.982
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
1. Dumnezeu nu doarme, pe toti cei vinovati ii va judeca cum se cuvine.

2. Orice imperiu creat vreodata in istorie va cadea cum au fost: imperiul roman, mongoli, britanic, egipteni, persan, etc...Deci si Rusia va cadea prin pacatele facute de ea, atat Putin cat si generalii lui au mainile patate de sange. Chiar am vazut o stire din China cum, la un post de televiziune au afisat din greseala o harta a Rusiei care era impartita in mai multe teritorii, dintre care China luase Siberia, Finlanda Vestul Rusiei, Mongolii au luat partea de langa Siberia...si etc...dupa aia imi aduceam de baba vanga aminte ca spunea ca rusia va fi destramata. Nu ar fi ceva nou, pentru ca stim cu totii ca orice imperiu va cadea.
La cum e fotografia momentului e taman invers decât zici, încet-încet cad regiuni din Ukr, există armament sol-aer care le topește ucrainenilor și dronele, sunt pierderi imense de ambele părți dar Ukr au o rezervă mai mică de capital uman, nu se știe unde vor ajunge până în iarnă, dacă o iau spre Nord sau spre Odessa și gurile Dunării, în scenariul 2 s-ar putea să avem alți vecini la gurile Dunării.

Teritoriul Ukr e foarte vast, nu ca și cum ai merge de la Cluj la Sibiu, 20% din imensitatea aia având în vedere că totul e minat, sunt detonate poduri, sunt drone peste tot, au rupt indicatoarele și se practică bruiajul pe sateliți, nu mi se pare deloc neglijabilă treaba, alte trupe ar fi avansat mai repede în condițiile alea ostile ?

Cine știe de ce a făcut diferite afirmații Teodosie, poate și-a dat seama sau a intuit că poate sta cu alți vecini în coasta Tomisului, Dobrogea e cea mai expusă dacă la gurile Dunării vin alți vecini.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote