View Single Post
  #27  
Vechi 22.04.2010, 21:42:53
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adriana76 Vezi mesajul
In DEX vad ca scrie: "SOBORNICÉSC, -EÁSCĂ, sobornicești, adj. (Înv.) Întemeiat pe hotărârile sinoadelor ecumenice; p. gener. ecumenic; sinodal. – Sobornic + suf. -esc."

Este DEX-ul online. Nu scrie ca ar insemna si catolica, dar ecumenic are tot sensul de universal, ca si cuvantul catolic, ba chiar intr-o masura chiar mai larga decat primul.

In cazul acesta cum puteti marturisi in Crez ca voi credeti intr-o biserica soborniceasca=ecumenica, si apoi sa fiti antiecumenisti? Cu atat mai mult cu cat chiar si sinoadele Sfintilor Parinti erau tot ecumenice?

Si cum de ortodocsii rusi nu au problema sa zica tot catolica in Crez? Si nici francezii convertiti la Ortodoxie? Si oare cei din Ierusalim cum zic? Eu tare cred ca tot catolica, dar o sa verific. Nu este mai buna informarea corecta a oamenilor decat ascunderea adevarului? Si Biserica catolica (universala) de la anul 381 nu avea ea un Papa? Avea, cum sa nu!... Dar acum mai are Papa?...

Acest cuvânt, "ecumenism" este deosebit de alunecos. Dacă cineva se prezintă drept ecumenist eu nu știu ce să înțeleg despre acela și am neapărată nevoie de câteva detalii. Dar nu numai eu sunt nelămurit. Se pare că se întâmplă și altora. Observ că nu toată lumea înțelege același lucru prin termenul de "ecumenism". Pe de o parte e ceva foarte la modă să te prezinți ca "ecumenist", pe de altă parte pare un concept-bun-la-toate cam cum e conceptul de "idee europeană" sau de "globalizare", care este, doar la prima vedere, o expresie destul de apropiată a ecumenismului în plan politic.

Există un ecumenism bun și un ecumenism rău ? Părerea mea este că da, iar argumentul cel mai la îndemână este acela că există o globalizare bună și o globalizare rea. Ca și alte concepte nobile, și acesta a suferit o cădere, în textele vechi termenul "ecumenic" și flexiunile sale aveau invariabil o conotație pozitivă. Sinoadele se mândreau să fie ecumenice, la fel patriarhii celei de a doua Rome. Care ar fi deosebirile, criteriile de discriminare (alt cuvânt pervertit) între "ecumenism bun" și "ecumenism rău" ? Deosebirile cele mari stau la nivelul premizelor, iar asemănările la nivelul limbajului.

Ecumenismul bun pleacă de la adevărul revelat că oamenii, toți oamenii de orice credință sau fără nici o credință sunt purtători ai chipului lui Dumnezeu. Dar, datorită păcatului ancestral și pierderii harului, oamenii au început a se îndepărta de Dumnezeu. Dorind mântuirea oamenilor, a tuturor oamenilor dacă se poate, Dumnezeu a pus la punct o strategie de salvare: acesta este rostul Întrupării, al întemeierii Bisericii Catolice (i.e. ecumenice), al poruncii date de a răspândi peste tot cuvântul Domnului. Aceasta este misiunea Bisericii Catolice, Arcă a Salvării, Măslin Altoit, Popor Ales dintre neamuri. Acționând din poruncă divină, din iubire față de oameni, Biserica este chemată la a aplica dorința lui Cristos de a fi o turmă și un păstor. Ecumenismul cel bun vede în cel de altă credință, fie musulman, fie evreu, fie chiar idolatru, un om care a parcurs o parte mai mare sau mai mică din drumul spre Cristos, un om care are nevoie de încurajare petru a parcurge ce a mai rămas: Botezul și îmbrăcarea în Cristos. În frații cei risipitori care au plecat din Biserică, ecumenismul cel bun cu îndelungă răbdare vede posibilitatea ca ei să se întoarcă spre Tatăl și să stea la masa de obște. Ecumenismul cel bun nu târguiește credința, fapt asupra căruia Biblia nu dă nici un exemplu, ci o explică tuturor. Ecumenismul cel bun stă sub un anumit imperativ și simte chiar o anumită urgență a mântuirii tuturor prin venirea tuturor în Biserică.

Ecumenismul cel rău pleacă, aparent, de la aceeași premiză inițială. Și el vede în ceilalți chipul lui Dumnezeu. Numai că Biserica lui Cristos s-a spart în fragmente. Nici unul din fragmentele de azi nu mai corespunde pe deplin instituției divino-umane întemeiate de Cristos, fiecare fragment este îndreptățit la moștenirea Bisericii și deține un adevăr parțial, adevăr care va fi restaurat prin restaurarea oglinzii sparte. Pentru ecumenismul rău nu există identitate între Biserica lui Cristos și Biserica Catolică, (ori, dacă e aplicat ortodocșilor, un ortodox adept al ecumenismului rău nu crede că există identitate între Biserica lui Cristos și Biserica Ortodoxă). O variantă ingenioasă a ecumenismului , frecvent întâlnită în lumea protestantă, este aceea în care se crede că Biserica lui Cristos există și acum, dar într-un mod invizibil și "tainic", așa încât poți fi formal înrolat în orice "denominație" și să faci parte în același timp din Biserica Sa.
De altfel ecumenismul cel rău e mult mai relaxat: Biserica nici nu este necesară mântuirii, Dumnezeu având un plan de mântuire cu fiecare în locul în care se află. Astfel, musulmanul se va mântui dacă e un bun musulman și hindusul se va mântui dacă e un bun hindus și îi aduce în continuare pioase prinoase Zeului Copacilor. Chiar și ateul se va mântui dacă este un bun ateu, îngrijind cum se cuvine gazonul din fața casei, ecosistemul spațiului public și câinii comunitari.

Fiind atât de asemănător ecumenismului bun, mă tem că ecumenismul rău este operă a Înșelătorului, a Maimuței lui Dumnezeu, a Stăpânului puterilor văzduhului care vrea să-i facă pe oameni să creadă că acel văzduh, care e domeniul său predilect și mai sus de care nici nu poate să mai urce, este însuși Cerul, astfel ca să fie cât mai mulți pierduți pe drum și să rătăcească Calea, Adevărul și Viața, care este Cristos, Mirele Bisericii Sale.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 22.04.2010 at 21:45:06.
Reply With Quote