View Single Post
  #26  
Vechi 22.04.2010, 09:27:47
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan Vezi mesajul
Mi s-a parut, citindu-va pe fratiile voastre, ca va munceste acelas drac ca si pe mine si anume acela al parerii de sine si al grijii de multe, si m-am bucurat, intr-un fel duhovnicesc. Adica avand speranta ca expertiza de initiati a fratiilor voastre in judecarea acuratetii credintei altora imi va ajuta si mie in impacarea cu sinele pe drumul Mantuirii. Poate ma veti invata sau macar povatui ca pe un putin cunoscator, ce sa fac atunci cand, caz concret, ne asezam la aceeasi masa familii din trei confesiuni diferite (ortodoxa, catolica si neoprotestanta si pe rand la fiecare dintre noi) si ne rugam, fiecare in ritul nostru, Dumnezelui Celui Viu aducandu-i multumiri pentru bucuria de a fi impreuna unii cu altii iar un gand rau, ecumenic, dar cu radacina in Sfanta Scriptura, imi canta in urechea sufletului:"binecuvantat este cel ce vine in numele Domului" sau "cel ce-l primeste pe unul din acesti...."(cunoasteti fratiile voastre mai bine ca mine textul).Oare imi voi pierde Mantuirea ca am stat, si stau, impreuna cu ereticii? Dar si despre aceasta stiu ca este scris ca Domnul ne va mantui nu dupa meritele noastre ci prin Har! Ce sa cred ca Tatal Ceresc il va mantui, de va vrea, si pe comeseanul meu eretic? Ce sa cred ca Tatal Ceresc nu ma va mantui, de nu va vrea, chiar daca fac parte din Biserica Cea Adevarata? Ar incapea in aceasta situatie (avem grija si copii celorlalti alaturi de ai nostrii) intelesul Pildei samarineanului milostiv? la care din noi?
Cu smerenie,
un nedumerit
Frate, uite ce cred eu.
Ca in momentul in care ma preocupa intelectual lucrurile acestea exterioare fiintei mele, cum ar fi mantuirea aproapelui, sunt in pericol de-a o pierde pe a mea. Judecatile ascunse ale lui Dumnezeu pentru fiecare dintre noi nu le cunoastem si astfel nu are rost sa le macinam cu ratiunea noastra neputincioasa.

Cel mai bun lucru pe care-l putem face este sa tinem credinta noastra ortodoxa la acea masa si sa ne rugam pentru mantuirea noastra si a lor. Eu cred ca se poate face lucrul acesta oriunde si oricand si cu oricine ai fi la masa, important e sa tii de Adevar si sa stii ca si eretic, si musulman, si budist si ateu de-ar fi, tot Domnul nostru Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, Unul din Sfanta Treime il va milui, dupa mare mila Sa. Nu altcineva. Si mai ales sa nu ne apucam de discutat teologie la masa aceea :) In momentul in care deschizi gura, se-apuca si arhiconii cu scriptura in mana, sa interpreteze. Tu sa iti vezi de ale tale si restul sa zica ce or vrea.

Te poti ruga pentru tine si pentru altii si fara sa "curvesti" cu duhul, in sinea ta, si sa cazi in indoieli. Si daca te-apuca totusi indoieli si teorii, intrerupe rugaciunea si roaga-L pe Dumnezeu sa te fereasca de amagiri, pareri si false sentimentalisme si sa-ti pazeasca intreaga credinta.

Important nu e atat sa te gandesti la erezia celorlalti si sa ii condamni activ, judecandu-i, ci sa ai TU foarte mare grija sa nu cazi in vreuna, din nebagare de seama. Pentru ca Iisus Hristos S-a rastignit si pentru tine si pentru ei si El e cel care vrea ca ei sa se mantuie mai mult decat ti-ai putea tu dori vreodata.
Deci ai tu grija de credinta ta si nu te abate de la ea, ca de restul stie Dumnezeu ce si cum. Pe tine Te-a binecuvantat Dumnezeu sa te cheme la ortodoxie: ai grija de lucrul asta in primul rand si nu-ti bate capul. Si fa fapte bune pentru aproapele tau :) [ A discuta teologie cu el si a cadea la invoiala cu dumnezeii lui nu mai e fapta buna. Tu imbraca-l, hraneste-l, cauta-l in spitale si pe unde-o mai fi, mangaie-l cu o vorba buna, dar nu slabi din credinta ta de dragul lui, chiar inger din cer de-ar fi. ]
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)

Last edited by Jane Says; 22.04.2010 at 09:32:22.
Reply With Quote