Subiect: Episcopii nostri
View Single Post
  #10  
Vechi 10.04.2011, 15:50:32
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
E adevarat ca exista ierarhie, Domnul Iisus Hristos nu a negat ierahia, ci doar i-a dat alt sens decat cel lumesc, adica a spus ca cel ce vrea sa fie in fruntea tuturor, acela trebuie sa slujeasca tuturor. Nu spun ca ierarhii n-ar slujii, dar mi-ar fi placut ca acel cantec sa spuna asa: "Pe slujitorul si arhiereul nostru...". Dar, ma gandesc, ca daca pe Domnul Hristos il numesc Stapan, pentru asemanare se numesc si pe ei.
Har, smerenie si jertfa de sine.
Postez pentru ca problema asta a ierahiei mi se pare un subiect important si nu de dragul de a polemiza. Ce spui tu se face la nivel personal. Biserica este si o institutie, iar episcopii fac parte din ierarhia ei. Faptul ca Biserica a rezistat atat de mult este si datorita faptului, zic eu, ca a inteles sa isi mentina structurile ierarhice, organizatorice, unde fiecare isi cunoaste locul in structura, de cand a iesit din catacombe: Hristos capul, episcopii, preotii, diaconii si poporul. Vezi si tu ce se intampla cand omului nu ii mai place ierarhia si vrea sa iasa din ea? lui Lucifer nu i-a ajuns locul doi in ierarhie - Cum, El sa fie Stapanul si eu slujitorul? ia sa fie invers! - si a cazut; omului nu i-a ajuns sa fie cum l-a creat Dumnezeu, ci a vrut sa iasa din tipar.

De altfel, din ce am observat eu, cantecul acesta este mai mult prin manastiri, cu ocazia slujirii vreunui episcop sau patriarh, deci cantat de calugari si mai putin de popor, iar calugarii cu adevarat sunt indreptatiti sa spuna "pe Stapanul", de vreme ce sunt sub ascultarea acestuia. Eu stiu ca nu ii place nimanui sa slujeasca, ci sa fie slujit, dar, deh, nu putem schimba noi cantecele bisericesti...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote