View Single Post
  #73  
Vechi 28.10.2014, 19:47:15
Inorogul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
Probabil ca esti foarte "mandru" de logica ta...care lipseste cu desavarsire.Dupa logica ta ,practic afirmi ca e incorect sa alegi sa nu lucrezi si ...sa nu primesti bani.Trebuie sa primesti bani si daca alegi sa nu lucrezi,nu? E incorect sa fii conditionat de primirea banilor DOAR daca te duci la muncă ,trebuie sa-i primesti si daca nu te duci sa lucrezi caci altfel exista o impunere.
Tu asta ii ceri lui Dumnezeu sa-ti dea "bani" indiferent daca lucrezi sau nu,indiferent de ce faci tu.Daca ai face cererea asta oricarui patron de pe lumea asta, te-ar considera nebun.Nu crezi?
Ai inteles bine ce am vrut sa spun si asta ma bucura. Munca, ca si plata taxelor este o forma de constrangere sociala. Daca ai primi aceeasi bani si daca nu muncesti si daca muncesti, abia atunci se manifesta liberul arbitru. Esti liber sa alegi, fara a suferi consecinte. Oamenii aleg sa munceasca deoarece sunt constransi sa o faca.

Vorbim acelasi lucru dar avem perspective diferite. Cred ca largesti foarte mult intelesul de "liber arbitru". El nu se poate manifesta in varianta: "Cum spun eu, sau iadul te paste! Alegerea iti apartine".
Reply With Quote