View Single Post
  #2  
Vechi 04.05.2006, 09:42:29
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grecu
Hristos a inviat! Conform invataturii Bisericii Ortodoxe, invataturi aceleasi cu ale Bisericii celei Una Crestine, cum a fost pana la momentul 1054, asa zisa Biserica Romana(catolica in folosirea proprie lor a cuvantului) este schismatica si in urma ultimelor Concilii si eretica. Oare se poate pune problema unei uniri si a unor discutii? Pe ce baza? Este buna atitudinea de caldiceala si prietenie exagerata care se afla la moda azi in mediile bisericesti? Oare putem tacea si trebuie sa o facem?
Nu cred ca trebuie sa ne preocupe pe noi asemenea probleme inalte, nu ne va intreba Mantuitorul la Judecata de ele. Stiu sigur ca erau in tratative de unire de peste 25 de ani, dar nu stiu in ce stadiu mai sunt acum. Fata de credinciosii catolici eu, personal, nu am nici o rezerva, cunosc chiar crestini ortodocsi f. buni care se impartasesc si la ei (deoarece la noi sunt multi preoti care nu acorda Sf. Impartasanie decat rar), chiar daca unii prelati sau calugari sunt extrem de dogmatici si analitici si nu ma refer aici numai la cei din Romania. La Pasti, acum doi ani, o calugarita catolica s-a impartasit la biserica unde merg de obicei. Dar disensiunile (la 1054) au aparut la nivele inalte si tot de acolo trebuie inlaturate.
Reply With Quote