View Single Post
  #27  
Vechi 15.05.2023, 10:05:55
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.052
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crincrin Vezi mesajul
ȘI nu numai pe catolici, ci și pe cei doi prieteni tătari ai mei, Tunai Geafer și Semiran Abdurefi să-i iubiți, și pe mucosul ăla de țigănuș, obraznic și impertinent ca o carte scrisă în chineză, care mă exploatează în parcarea marketului ca pe un bleg al lui Dumnezeu, și pe el să-l iubiți, pe toți oamenii, până la ultimul dintre ei, oricât de diferit ar fi! Și dacă nu puteți face asta, vă rog eu mult, retrăgeți-mi prietenia și lăsați pe alții, că vreau să mor îmbrăcat în iubire și-n blândețe, luați-vă voi dreptatea de aici și lăsați-mă cu Înviatul meu Desculț și blând.
Că la poarta raiului te poți prezenta cu ce calendar vrei în dinți, îndreptat sau nu, dacă iubire n-ai, pe Dumnezeu nu-L ai. (Crin - Triandafil Theodorescu)
Dacă înșiri texte despre iubire nu însemnă că iubești aproapele ci că vrei să câștigi argumentația prin argumentul sensibil -lacrimogen, și maneliștii cântă despre iubire dar nu prea-i cred cei deșteptați.

Crin Triandafil Theodorescu e vaccinist, preluat de cam toată presa main stream care primise bani de la guvern să ne bage pe gât inocularea obligatorie cu un ser despre care abia acum se descoperă efecte adverse.
Ce răspundere va avea față de oamenii care de frică s-au vaccinat și vor duce după ei probleme de sănătate toată viața ?

„Da, m-am vaccinat fluierând și o să fac și boosterul. Pentru că singura grădină în care dau cu sapa e conștiința mea...
https://adevarul.ro/stiri-locale/con...l-2124124.html

Am găsit pe net un calendar calculat până prin 2100 și cel mai târziu pica Paștile prin 8 mai, și a mai căzut odată în anii 80 în 8 mai și nu s-a vitriolat nimeni.
În rest rar cade în mai cam într-un deceniu de 2x maxim, între 90 și 2000 nu a picat decât odată în mai, deci e o minciună că o să faci Boboteaza vara cum vâră sofismul ăla în argumentație.
În 1983 a picat Paștile în 8 mai și va mai pica în 2070, cine mai trăiește până atunci ?

Urmăriți și dvs când pică paștile
https://www.savastan.ro/paste.php

Când pică Paștile prin 4 - 9 aprilie și începe prin februarie postul Paștilor, nu se gândește nimeni că e frig de cazi jos 90% din Post, a bătut un vânt în postul ăsta de făceai otită, plus că trebuie să înconjori Biserica în Vinerea mare și în noaptea dinspre Duminica Paștilor prin ploaie și frig care îngheață, nu vântișor de primăvară.

Ce plăcere e să ții Paștile sau postul Paștilor la o vreme de Postul Crăciunului ?

Nu ne-am scârbit de frig, întuneric, facturi nesimțite, poate nici în Biserică nu se dă căldură că nu sunt bani și se pun mai puține cicluri de încălzire, stau mulți cu vată în urechi că nu mai suportă curenții de aer din unele parohii.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 15.05.2023 at 10:24:43.
Reply With Quote