View Single Post
  #69  
Vechi 29.04.2009, 16:46:20
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

In rugaciunea "Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine pacatosul" avem :
-taina Sfintei Treimi (Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu").
-taina intruparii si a mantuirii noatre si de dinainte si de dupa cadere.
-daca e taina intruparii e si taina celor doua firi si a unirii dintre ele
si ce taine mai sunt acolo.
(Iisuse Hristoase - Iisus - Dumnezeu este mantuirea; Hristos = uns; daca este vorba despre cineva uns nu e vorba despre Dumnezeu ca nu se unge Dumnezeu pe sine ci e vorba de Sfanta fire omeneasca a Domnului nostru Iisus Hristos care a fost unsa de Dumnezeirea sa; dar Sfanta fire a Domnului nostru Iisus Hristos de unde a fost luata?
Din Maica Domnului ,preasfanta Nascatoare de Dumnezeu si pururea fecioara.
Da de ce s-a intrupat Dumnezeu?
De ce ii cer sa ma miluiasca?
De ce ma numesc pacatos daca am fost creat la inceput dupa chipul lui Dumnezeu ?
Pentru ca am pierdut arvuna darului Duhului Sfant pe care l-am primit de la botez.
Si pentru ca am stricat chipul pe care l-am primit in dar de la Dumnezeu.
Si nenumarate altele pe care nu le stiu eu; da de ce ii zic lui Dumnezeu sa ma miluiasca?
Dupa dreptate?
Nu ci pentruca Dumnezeu e milostiv si "in veac e mila Lui";
si multe altele.
Iar asta e o talcuire foarte slaba si foarte proasta din ce mai scrie la Sfantul Ioan Damaschinul, Sfantul Simeon Noul Teolog si alti Sfinti.
Nici eu nu inteleg ca am mintea intunecata de pacate si nu ma ingrijesc a o curata cu ajutorul lui Dumnezeu.
)
Se poate vedea ca e foarte contraindicat sa pui pe un incepator sa zica aceasta formula si e mult mai bine sa ii explici despre dreapta credinta despre crez si ce mai trebuie pe acolo.
Reply With Quote