Subiect: Cum postim?
View Single Post
  #17  
Vechi 19.02.2009, 17:35:46
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

poi ne spunea Parintele Papacioc: rabdare, rabdarica, rabdaroi, shi am completat eu ca sa ma aflu in treaba de la parintele Cleopa cu moarte, moarte, moarte, moarte ... imediat, imediat, imediat, imediat... cum spunea ca asha sunau unii dimineatza ca shi ceasul deshteptator, ca

moartea nu e cand pleci pe lumea cealalta ci "oridecate ori..."

shi ce a ieshit:

ca asha ceva se posteshte pe undeva:

rabdarE, rabdariCA, rabdarOI ca altfel te preschimbi in moroi shi urmeaza moarte, moarte, moarte... imediat; moarte = carne de frate ranindu-i conshtiintza ca pe Dumnezeu l-ai shi lepadat cu prima ocazie shi primul prilej in care n-ai rabdat shi n-ai ascultat ci te-ai sculat shi rasculat... asha mandru semetz cam ca un barbat dar defapt erai beat... shi o cirtutza ori o iotutza din aia micutza, scumpa shi dragutza... din pacate le-ai calcat, pe toate le-ai uitat... shi le-ai shi calcat caci seama nici nu tzi-ai dat... shi de judecata ai impresia ca ai scapat... deci

rabdare, rabdarica, rabdaroi ca sa nu te preschimbi in moroi.

(acuma ai priceput stimata ory draga?)

dar eu postesc daca reushesc la tot felul de shtiintze shi cartzi gLumeshti, pline de ||=||=||... sau m-ash lepada, asha scoate din mine invatzaturile astea rele... shi mincinoase... deci se incepe cu duhul rau al cartzilor rele, apoi la patimi shi pacate dar shi la trup... shi asha se posteshte, nu shtiu, ma gandesc, banui ca asha o fi, ca sa dobandim dragostea cea nefatzarnica, nepatimashe shi netrufashe... ci aia care se bucura de Adevar shi nu cauta ale sale... caci

"daca Dragoste nu ai, nimic nu eshti shi la nimic nu-tzi foloseshte" ne spune sf Ap Pavel... unde D vine de la Dumnezeu care ne-a invatzat credintza credincioasa shi neprefacuta shi nu tzinuta inaintea oamenilor ori pentru slava de la oameni... ci aia care ishi da viatza dindragoste pentru fratzii shi copiii shi prietenii Sai...

noi vorbim de prietenie, asha simtzim ca am fi prieteni cuiva... dar defapt suntem doar nishte talhari... prieteni de mancare, mandrie, curvie...

deci postul este ca sa nu mai judeci niciodata ci sa-tzi faci singur procesul tau ca sa intri in Viatza... asta ca sa nu ajungi sa fi shi tu jegxy... asha ca toata gLumea... shi sa trurlii in gura mare: "Aici este intzelepciunea"...

credintza se marturiseshte prin viatza pe care o duci... shi nu trebuie sa zici la nimeni ci fitzi siguri ca toate sunt scrise la cronici shi in catastifele Lui Dumnezeu... deci Shtie Domnul ce ai facut, asha ca nu trebuie sa te lauzi... nici ca fariseul nici ca falsul vamesh... ci sa iei aminte la pacatosul format din cei doi fii risipitori... caci ziua-i scurta... shi maine nu shtii daca mai te trezeshti dimineatza, daca itzi mai daruieshte Dumnezeu inca o zi fie spre binecuvantare fie spre judecata shi pedeapsa, dar pentru ambele sa multzumim lui Dumnezeu.

cred ca am scris prea mult shi iar m-am intins ca un aparat digestiv pe 15m lungime... shi 1+5=6
Reply With Quote