View Single Post
  #47  
Vechi 30.10.2006, 12:38:34
MariaB MariaB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Catolic
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grigorie
daca ai verifica adevarul unor acuzatii pe care noi ortodocsii le aducem catolicismului. Pare la prima vedere o atitudine mandra, agresiva, intoleranta, suficienta. Dar daca ai rabdat pana acum, inseamna ca ti-ai dat seama ca alt sentiment anima pe ortodocsi: iubirea de adevar.

Stiu ca in zilele noastre catolicismul afiseaza o atitudine irenica fata de ortodoxie, iar multi dintre credinciosii catolici (ca si multi dintre ortodocsi!) cred ca nu exista diferente mari intre cele doua confesiuni.
Totusi logica ne spune ca doua propozitii distincte (referitoare la acelasi subiect!) nu pot fi simultan adevarate. Iti voi pune cateva intrebari in urma carora ar trebui sa admiti macar ca cele doua cai sunt diferite. Ne inchinam (declarativ) la acelasi Dumnezeu, dar il percepem diferit.

Duhul Sfant purcede de la Tatal (In 15,26) sau de la Tatal si de la Fiul? Raspunsul la aceasta intrebare denota conceptia despre Sfanta Treime: Dumnezeul viu al Scripturii sau Dumnezeul filosofilor, in care Persoanele sunt reduse la simple relatii.

Harul este necreat sau creat? Miza acestei intrebari este colosala: sfintii se impartasesc real de Dumnezeu(devin dumnezei dupa har) sau doar metaforic.

Hristos ne-a mantuit ontologic sau juridic? A transformat (indumnezeit) natura umana sau doar a satisfacut onoarea jignita a lui Dumnezeu, abatand mania de la noi?
Sunt mai multe probleme legate de acest subiect (soteriologia), in stransa legatura cu cele despre hristologie si antropologie. La fiecare din acestea, ortodoxia si catolicismul au versiuni diferite. Daca doresti, pot detalia intrebarea.

Conducerea Bisericii este colegiala (sinod, conciliu) sau monarhica (papalitate)?

Biserica intreaga (=trupul lui Hristos) este infailibila sau o singura persoana (papa)?

Maica Domnului este nascuta in mod natural sau pe o cale speciala (Imaculata Conceptie)? A adormit sau a fost ridicata cu trupul la cer?

La savarsirea tainelor e necesara epicleza (invocarea Duhului Sfant) sau se savarseste de la sine (magic), in virtutea faptului ca preotul actioneaza "in persona Cristi"?

La savarsirea lucrarilor sfinte este necesara dreapta credinta si buna intentie (sa faci ceea ce vrea sa faca Biserica), sau acestea actioneaza "ex opere operato" (sa faci ceea ce face Biserica)?

La acestea se mai pot adauga si alte deosebiri legate de impartasire (paine si vin sau numai paine), paine dospita sau azima, mirungerea si impartasirea pruncilor sau confirmarea la o varsta constienta, maslul si unctio extrema, botezul prin intreita scufundare sau prin stropire, s.a.

Raspunsul corect la aceste intrebari se poate afla usor cercetand istoria bisericeasca si istoria dogmelor. Vei afla ca in vechime toate erau precum in ortodoxie. Cine a venit cu inovatiile? Apusul, in special dupa sec. IX.
Bineinteles, intelegerea mai profunda a diferentelor se poate face studiind dogmatica si simbolica. Dar si mai mult prin rugaciune si discutii cu oameni incercati, care au dobandit harul dumnezeiesc.
haideti sa vedem:

parerea mea este ca diferentele mari nici nu exista la nivelul credinciosilor - daca au teologii ceva neintelegeri, ei sa le rezolve

cele doua cai nu sunt diferite, pentru ca Isus Cristos este Calea, dar difera evident de la om la om, nu numai de la un rit la altul...

asa dupa cum isi gasesc justificari teologii ortodocsi, la fel isi gasesc alte justificari teologii catolici - aceste "justificative" au aparut doar din dorinta de a se delimita una de alta aceste doua ramuri crestine
pentru Filioque, daca ortodoxul spune in Crez ca Duhul purcede de la Tatal, totusi nu spune ca NUMAI de la Tatal...
in privinta harului, teologii sa ne impace - atat timp cat eu (catolicul sau ortodoxul) cred asa cum imi propune Biserica mea, sunt OK in fata lui Dumnezeu, pentru ca sunt in ascultare
acelasi raspuns in ce priveste
- Mantuirea "ontologic sau juridic"
- Conducerea Bisericii

in cele ce urmeaza insa, e clar ca numai o interpretare subiectiva poate judeca asa
pentru ca:
- infailibilitatea Papei nu inlocuieste infailibiliatea Bisericii
- Maica Domnului este nascuta in mod natural (Imaculata Conceptie nu se refera la vreo altfel de conceptie decat cea fireasca) ai "a adormit" si (nu sau) "a fost ridicata cu trupul la cer"
- epicleza si faptul ca preotul actioneaza "in persona Cristi" nu se contrazic si nu se aplica in acelasi timp (epuicleza este si in Liturghia catolica - de unde aveti ideea ca nu ar fi?!?)
- la fel, nu se contrazic si nu se aplica in acelasi timp ideile ca "este necesara dreapta credinta si buna intentie", si in Ortodoxie, ca si in Catolicism, si ideea de "ex opere operato" (chiar daca preotul nu este in starea de har sfintitor, el poate spovedi, impartasi, mirunge... tocmai pentru ca Sacramentul vine de la Dumnezeu pentru cel care il cere, nu prin meritele celui care il "presteaza")




pentru a ne intelege, trebuie sa depasim impresia ca Ortodoxia si Catolismul ar avea teologii care se neaga una pe cealalta


Reply With Quote