View Single Post
  #40  
Vechi 20.05.2007, 20:58:38
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

Foarte tarziu am inteles de ce este important sa avem capul acoperit in biserica, in timp ce ne rugam sau chiar si cand dormim : nici odata nu vom sti cand se rupe firul vietii si aparem in fata lui Iisus cu capul descoperit. Maica Domnului a avut mereu capul acoperit si trebuie sa-i urmam exemplul. Un parinte calugar imi spunea, vazand pe strada niste fete de romi, ca desi nu citesc Biblia fac ce zice Biblia si anume : poarta fuste lungi, au parul pana-n talie si sunt acoperite pe cap.Cinste lor ! Femeia cand este bolnava cu ciclu, este de dorit sa nu intre deloc in biserica, sa sarute icoanele nici vorba. Este pacat. Biserica este un lacas sfant iar femeia in aceea perioada este " spurcata ". Din cauza aceasta femeia nu are voie pe Sfantul Munte Athos si nici la Manastirea Frasinei. Ideal ar fi sa nu pangarim nici un alt locas de cult cu necuratia noastra. Pantalonii stramti si bluzitele pana-n talie sunt clar ispite graoznice nu numai pentru barbati dar chiar si pentru femei, ca iti vine gandul rau si judeci rapid pe cele care le poarta ( nu avem nici un drept sa judecam dar ispita apare ). Ma iertati daca am suparat pe cineva, pur si simplu asa gandesc acum, dar fiecare are discernamant si face cum crede de cuviinta. O tinuta simpla, clasica este binevenita tuturor ! DOAMNE AJUTA-NE !
Reply With Quote