View Single Post
  #4  
Vechi 18.09.2008, 08:49:46
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de gherman
cine ma poate ajuta si pe mine cu unsfat.am momente in timpulrugaciunii cand gandurile imi fug la prblemele mele.stiu ca sant pacatos dar sa nu pot sa ma concentrez la rugaciune ce sa fac
Pai dumneata pt ce te rogi?Nu penrt uati rezolva problemele?Adica la ce sa te gandesti,daca nu la problemele tale.Uite-te la David,el isi spunea toate necazurile in Psalmi,ca doar cui sa le spunem daca nu Domnului.Rugaciunea nu este o formula magica,oa rostesti pana reusesti.Iti spui ce probleme ai,ce altceve sa spui.Pai si cand spui,Doamen miluieste,spui concret,la fel orice ruagciune.Uita-te la Tatal nostru,cat de concreta si aplicata este.Sau cum se ruga Domnul in gradina Ghestimanai,el avea o problema concreta,mantuirea lumii,moartea,viitorul crestinilor,si astea le spunea Tatalui.
Acum,lucururile au evoluat de multe ori aiurea.Adica sunt multe rugaciuni fara obiect,adica sunt unele in care te faci in continuu pacatos,ticalos nemernic,de zici ca sunt rugaciuni pentru deznadejde,ca sa te faca sa deznadajduiesti.Unele sunt de-a dreptul exagerate,lipsite de orice obiectivitate,si mai ales,nu tin cont cui se adreseaza.Parca ne adresema vreunui terorist,adica unele sunt pline de frica,de teroare.Normal ca nu-ti vine sa te mai rogi,unele vorbesc numai de moaret,chinuri,iad pedespe,te apuca tremuratul.Pai ce fel de Dumnezeu avem noi?Vreun bataus,vreun razbunator,vreun terorist?
Asa ca fii si tu mai selectiv,ca nu trebuie sa zici rugaciuni care nu au obiect real.
Reply With Quote