View Single Post
  #127  
Vechi 06.05.2009, 14:53:09
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Domnule daca tot vorbim pe langa subiect, poi v-am zis ca preotul Pomohaci este plin de Har shi se vede shi din cantecele sale frumoase, ca l-am vazut pe TV, shi cu talc pe care le canta... iar profesorul invitat este o trambitza de sub Iosif Trifa (Trambitza nr1 shi intemeietorul Oastei Domnului care a fost persecutat pe nedrept de BOR prin inscenarile shi minciunile unor ierarhi plini de piszma shi rautate, ca in final sa i se ridice anatema shi sa i se restabileasca memoria recunoscandu-i-se jertfa sa cu bun miros duhovnicesc de catre BOR imediat dupa revolutzie, in primii ani). Deci nimic rau in a se sfatui creshtinii intre ei shi a-shi povesti viatza lor cu folos duhovnicesc pentru adunare. Shi unde sa se adune altundeva decat la biserica shi unde sa discute shi cand decat dupa slujbe sau in zilele cand nu este randuita vre-o slujire... deci ce vedetzi voi aiurea? ce vedetzi rau? asemanarea cu discutziile shi shedintzele altora?

poi am mers cu mashina cu o penticostala, ea era la volan, nu este asha ceva in cazul de fatza dar va povestesc ca unii spuneau de penticostali shi adventishti de ziua 7-a, shi dupa ce i-am explicat eu ei cum sta treaba cu ingerii lui antihrist, ce vrea Adevaratul Dumnezeu shi Cine este el, cum este ierarhia cereasca, shi ce au inventat englejii shi jidovii shi pastorii aia carora le-au venit idei shi reforme shi s-au pus ei de au tot creat tot felul de secte shi shcoli shi facultatzi ca sa poata propovadui mai bine shi cum i-a prostit pe unii ca au ajuns shi la romani shi iata ca shi ea cu prietenul ei care era in mashna shi familia ei a ajuns sa crada in ei... deci dupa toate aste, cand am terminat eu de explicat shi s-a sfarshit calatoria, tocmai cand am ajuns, s-a pus shi ea de a deschis gura dupa cum sunt nemultzumirile credintzei lor shi asha cum sunt ei invatzatzi ca sa creada shi sa ne arate ca ei au dreptate shi am simtzit pana acasa ca foc din cer s-a lasat peste noi shi peste mine probabil de la hulele datorate discutziei, ca am simtzit asha o mandrie shi un foc distrugator din cer care m-a mandrit pana ce am ajuns acasa, shi abea am scapat de starea aia de inshelare... ca am mancat nishte anafura... uscata shi am baut nishte apa sfintzita... deci ei am impresia ca spun ca e Duhul Sfant la focul ala ce vine din cer shi le distruge sufletele din hula shi mandrie, poi eu nu cred ca e ala Duhul Sfant ca puterea Duhului sfant te imbraca cu putere de sus, spre smerenie shi dreapta marturisire, dar in ce am simtzit eu era o beatitudine idioata, o mandrie shi un foc nimicitor... de care abea am scapat... shi se datoreaza probabil hulelor shi minciunilor shi judecatzilor din credintza aia a lor, din ce sunt ei invatzatzi de pastorii lor bine shcolitzi... deci ei simt ceva ca vine peste ei dar niciintr-un caz nu cred ca este nici Harul shi nici Puterea Duhului Sfant cum a venit de Rusalii peste sfintzii apostoli ci este o stare groaznica sufleteasca ca un foc rau din cer plin de mandrie shi osandire shi minciuna shi betzie a laudarosheniei proprii... caci cum a deschis ea gura a venit peste noi prapadul. Dar eu am indrumat-o spre adevar cu duhul blandetzii ca nu ei sunt de vina ca s-a nimerit sa fie penticostala... asha ca am indrumat-o spre Adevar shi spre Ortodoxie... dar nu shtiu daca a ramas ea cu ceva, ca atat cat a fost drumul shi am vorbit eu a fost asha de bine shi am simtzit dulceatza Duhului Sfant care parca ma incuraja dar cand a deschis ea gura sarmana, paraca foc distrugator de suflet shi umflator de trup a venit din cer peste ea shi peste mine... deci sunt sigur ca ala nu este Duhul Sfant ci ceva satanicesc, un fel de foc veshnic al chinului veshnic... o mandrie spurcata.... asha ca asha am shtiut ca ea e penticostala intr-adevar, ca nu a spus mai nimic ci doar a vrut sa spuna nishte nemultzumiri bazate pe invatzaturile lor de credintza, adica asha cum le interpreteaza pastorii aia a lor rastalmacind scripturile spre a lor pierzare... deci abea de a deschis gura shi am simtzit raul cum se pravalea parca din cer peste noi...
Reply With Quote