View Single Post
  #126  
Vechi 05.05.2009, 19:32:42
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt
Ce inseamna [COLOR=red]caci[/COLOR] parintele Pomohaci nu o cinsteste canonic pe Maica Domnului?
Doar eu am vazut ca are acolo icoana cu Maica Domnului la Sfantul Altar.
Si am mai vazut o Sfanta Icoana cu Maica Domnului foarte canonica cu Domnul nostru Iisus Hristos in brate cum te uiti la Sfantul Altar spre stanga.
Si cea de la Sfantul Altar tot asa foarte canonica este.
Poti sa fii mai specific mai frate Mihail cu privire la faptul [COLOR=red]caci[/COLOR] parintele Cristian Pomohaci nu o cinsteste pe Maica Domnului canonic? (ma refer la Mihailc).
E adevarat [COLOR=red]caci[/COLOR] am vazut o icoana cu Maica Domnului care nu e foarte canonica in Sfantul Altar dar nu cred caci parintele Cristian Pomohaci stie despre canoanele despre Sfinte Icoane.
Domnule Mihailt, utilizarea conjuncției "căci" in locul lui "că" în propoziții care nu sunt cauzale, este greșită, deoarece căci are numai valoare cauzală.
Acest lucru nu e foarte important în cazul de față, dar poate spune multe despre cel care folosește această exprimare. Eu personal nu am intâlnit această greșeală decât la pastorii penticostali agramați, de origine rromă și la enoriașii lor care doreau conștient sau nu să le imite exprimarea. Dvs sunteți penticostal?
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
Reply With Quote