View Single Post
  #25  
Vechi 22.04.2006, 18:50:23
najhat najhat is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.04.2006
Mesaje: 68
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Qandulak
Ma intereseaza subiectul pt ca sunt direct implicata, si in consecinta m-am informat cat de cat:

1. ca femeie NU trebuie sa iti schimbi religia, NU tb sa treci la Islam. Barbatii musulmani se pot casatorii cu femei evreice sau crestine.
2. Pe mine prietenul meu nu m-a maltratat niciodata, nu a ridicat glasul la mine, nici nu s-ar pune problema sa ma loveasca. Deci nu putem spune ca toti musulmanii isi maltrateaza prietenele, sotiile, etc.

Cred insa ca intre doi oameni de religii diferite exista urmatoarele probleme, la care eu inca nu am gasit raspuns:
1. Ce religie sa aibe copiii,
2. Daca voi fi casatorita de catre un mullah - adica in fata lui Allah, de ce nu pot sa fiu si binecuvantata de catre Dumnezeu?.

Stie cineva cum s-au rezolvat in alte cazuri aceste probleme?
Buna sa-ti fie inima siDumnezeu sa-ti lumineze calea pe care mergi!Eu sunt casatorita de 23 de ani cu un cetatean sirian musulman si ii multumesc lui Dumnezeu pentru darul pe care mi la dat.Avem 4 copii-21,20,p..16,10 ani.Eu am ramas la religia crestina-ortodoxa,pentru ca cu aceasta religie m-am nascut si e mare pacat sa-ti schimbi religia ,dar copiii nostri cu toate ca au fost botezati la nastere in Romania [2] cind am ajuns in Siria mi sa spus ca sunt musulmani dupa tata si au si cetatenia tatalui.Incepind clasa intii au inceput sa practice religia islamica in scoala si paralel le explicam si eu despre Domnul Isus Hristos ,mai ales ca si la scoala ii invatau inceputul Coranului despre vechiul si noul Testament[in citeva capitole scurte],apoi pina in clasa a 12-a se invata numai religia islamica .Pentru nimic in lume nu as putea sa-i conving ca ei sunt botezati crestini. au argumente puternice ca ei sunt musulmani.Dar ma respecta foarte mult .de sarbatori ma felicita toata familia ,vopsim oua impreuna ,le dam si la prieteni musulmani.Nu te lasa influentata de nimeni [nici de mine] si ia hotararea cea mai buna dupa ce discuti cu un preot si apoi discuta cu sotul tau.Hristos a inviat! Paste fericit![Doina-najhat]