View Single Post
  #23  
Vechi 22.09.2023, 11:32:35
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Asa este, din cauza omului.

Gandurile alea vin din inima omului, altfel ele nu exista, omul le debiteaza fiindca vin din firea lui trupeasca, care-i asemenea cu a unei fiare salbatice.
Omul este facut dupa chipul lui Dumnezeu si este capabil de asemanare, dar el nu vrea sa fie asemenea, ci numai prin lucrarea inevitabila a Duhului Sfant (prin botezul Duhului Sfant) el este convertit, evolueaza si apoi vrea.
Eu ti-am mai zis tie. Tu ai o conceptie gnostica asupra lumii. Nu vreu sa ma las ispitit sa cred ca pot sa te ajut eu care n-am vreun har sau lucrare. Ce pot sa-ti spun este ca ce spui nu este ortodox. E pacat sa fii in atat intuneric sa crezi ca tu esti satana, sa nu mai distingi binele din om. E o viziune complet intunecata asupra creatiei si deci despre creator. Mai bine faci cum propunea Iorest in alt thread in alt context: sa te duci la manastiri sa vorbesti cu oameni cu har care sa te ajute. Nu stiu ce poate fi facut pe un forum.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote