View Single Post
  #7  
Vechi 15.05.2023, 15:35:39
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.075
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Am impresia că nu ești prea atent la detalii. În primul rînd, că linkul pe care l-am dat făcea referire la Brașov, nu la Sibiu. Fenomenul nu ține doar de orașul Sibiu, ci este întins ca un blestem asupra mai multor localități din județele Sibiu și Brașov, gen Sibiu, Mediaș, Cisnădie, Brașov și așa mai departe, inclusiv prin Sighișoara care administrativ ține de județul Mureș, dar tot de Mitropolia Ardealului, adică tot (indirect) de IPS Streza.
Sibiul are primar german de când mă știu eu deși peste 90% din locuitori sunt români și ortodocși, deci o cotă mare de popor votează la 4 mâini udmr-ul german, din snobism și fascinație a auto distrugerii, asta e ce vrei să fac eu sau ierarhul ?

Păi înainte de ÎPS Steza nu era la fel ?
Pe vremea lui Antonie Plămădeală nu erau școli în limba germană ?
Din 2007 de la aderarea U.E. s-o fi accentuat fenomenul școlilor germane și pan-germanismul din zonă, dar și ierarhul care va veni după Streza nu văd ce ar putea face.

Totuși o școală de asta are sute de elevi, dar sunt mii într-un județ, nici nu știu dacă se face religia în germană, recunosc nu am mai auzit treaba asta, și engleza se face în germană la școlile nemțești ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote