View Single Post
  #6  
Vechi 16.03.2010, 16:00:03
casiana's Avatar
casiana casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Da, situatia este f. incurcata.
De cat timp se cunosc totusi?
Ar trebui sa vorbesti mai intai cu prietena ta despre el, sa vezi daca ea este sincer interesata de starea lui spirituala sau e prea disperata sa se casatoreasca ca sa se gandeasca cu adevarat la asta.
Omul asta a facut niste greseli teribile, a trecut la baptisti si a tarat si pe altii dupa el, iar dupa asa "revelatie spirituala", ajunge la divort??
Cand vine vorba de divort, desigur, intotdeuna e vina celuilalt, dar este cu adevarat asa? Prietena ta a avut ocazia sa asculte si pozitia fostei sotii?
Dar cu adevarat se cunoaste la el o pocainta pe masura a ceea ce a facut pana acum?
Pare framantat de problema faptului ca i-a dus pe altii in pacat (cu convertirea la baptisti cel putin?) Isi pune problema sa indrepte lucrurile?
De cata vreme a luat hotararea sa treaca la ortodocsi?
De cat timp nu mai merge la baptisti?
Pe ea a incercat sa o duca la ei?
Acum se vede la el un atasament sincer si profund pentru Biserica?
Cand are de gand sa faca trecerea asta? Cu o zi inainte sa se casatoreasca sau e atat de sincer incat ar fi dispus sa o faca si maine?
Casatoria pentru cand ar fi programata?
N-ar fi rau sa rugati un preot bun sa vorbeasca cu el in prealabil, vizavi de intoarcere si sa-i cereti si lui parerea daca omul asta e chiar sincer in intentiile lui sau poate doar vrea o femeie in casa si ar face orice pentru asta.
Si e bine sa vorbiti si voi cu el, deschis, despre toata chestiunile asta, eventual sa va explicati si datoriile spirituale (in primul rand) care va revin ca nasi, ca sa inteleaga de ce e nevoie sa clarificati aceste aspecte.
Desi tare ma tem ca daca a jucat teatru si a pacalit un sat intreg atunci cand a zis ca i s-a aratat Iisus, ar mai putea pacali cativa oameni in plus..
Intrebati-l ce anume l-a facut sa treaca la Biserica Ortodoxa si ce are de gand sa faca cu rudele pe care le-a impins sa iasa din Biserica.
Daca iar o da in revelatii destul de sigur va crede pe toti naivi. Insa as fi curios de raspuns..
Voi nu? E clar ca el e problema nr. 1 in ecuatia asta (dincolo de eventuala graba/naivitate a prieteni tale) si nimeni nu va poate spune EXACT cum stau lucrurile cu el decat el insusi. Cu putin fler se poate vedea daca exista sinceritate sau nu in spusele lui, si parerea unui preot (bun) care sa stea de vorba cu el, ar conta mult.
Si ar fi bine sa treaca macar 1-2 luni intre slujba de primire la ortodoxie si casatorie.
Daca prietena ta e f. grabita, explica-i ca-si asuma un risc maricel daca alegerea se dovedeste a fi gresita. N-ar fi rau sa mai amane putin casatoria, sa-l vada pe omul lui in postura de ortodox cam ce si cum..
Au aproape 3 ani de cand sunt impreuna.. (sunt impreuna inainte de a se fi terminat procedura de divort).

Nu stiu daca prietena mea e disperata sa se casatoreasca, in schimb are o varsta (31 de ani) si a trecut prin tot felul de incercari de a se casatori, dar nu s-au finalizat niciuna dintre ele. Cu siguranta il iubeste mult pe omul asta de accepta situatia asa cum e ea.

S-ar putea sa ma fi exprimat putin gresit mai sus in sensul ca nu stiu exact daca el a fost de vina ca si ceilalti s-au trecut la baptisti, si nu stiu daca toate astea s-au intamplat odata (ma refer la asa zisa revelatie pe care a avut-o si momentul in care locuitorii intregului sat si-au schimbat religia). O fi avand mai multe influente, cert e ca si intamplarea pe care a povestit-o ca ar fi avut loc in discoteca l-a infuentat.

Da, sunt perfect de acord cu asta (Cand vine vorba de divort, desigur, intotdeuna e vina celuilalt). E f dificil sa ne recunoastem greselile, e mult mai usor sa aruncam vina in carca celulilalt. Prietena mea nu se intelege absolut deloc cu fosta lui sotie si nici nu cred ca ar interesa-o parerea ei vis-a- vis de despartirea lor.

Din cate stiu, la baptisti nu mai merge de cateva luni bune, dar asta nu inseamna ca frecventeaza Biserica Ortodoxa..el zice ca se roaga, crede in Dumnezeu, ca e important sa faci si fapte bune nu doar sa mergi la biserica si dintr-astea.
Initial s-au gandit sa faca anul asta cununia civila si doar logodna la biserica..urmand ca anul viitor sa faca cununia si petrecerea. Si cu multe argumente i-am convins ca nu are niciun sens sa faca logodna inainte de cununie si ca nu are nicio valoare facuta separat, si ca nu e un lucru normal in BO (desi ei gasisera un parinte care sa le faca doar logodna anul acesta).

La eventuala revenire in ortodoxie a lui inainte de cununie chiar nu m-am gandit. E f buna ideea asta, cred ca asa ar trebui sa facem. sa vedem cum reactioneaza.
Doamne ce greu e!
__________________
Ma plangeam ca n-am bani pentru sandale, pana cand m-am intalnit cu un om fara picioare...
"Cred, Doamne! ajuta necredintei mele!"(Marcu, 9:24)
Reply With Quote