View Single Post
  #3  
Vechi 18.10.2006, 12:58:38
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

poi consider din ce am invatzat pana acuma si pretind in sensul ca sper ca ma aflu in adevar, acuma nu inseamna neaparat ca si am dreptate, si nici ca asha trebuie sa faca si altzii (crestini-ortodoxi ca si mine), dar hai sa-tzi dau argumente:
-cand mergi intr-o Biserica Catolica tu ramai practic tot ortodox si urmezi lui Iisus ori sfiintei Marii ori Apostolilor adica lui Dumnezeu, iar ceremonialul este savarshit de catre preotzii Catolici si cum ei s-ar putea sa te primeasca sa participi si sa beneficiezi de ajutorul lor (impartasire, spovedanie, liturghie, si altele ...) atunci potzi sa te foloseshti...
-la Biserica Ortodoxa sa zicem ca vin Catolici si participa la slujbe, atunci nu prea ii scoate nimeni afara, dar oricum si de afara se aude slujba... asha ca oricum pot participa... daca voiesc...
-si am fost intr-o biserica Catolica... odata in trecut dus de parintzi, la Vatican, si altadata singur si am asistat..., acuma nu stiu daca chiar m-ash mai duce, dar asha mi se pare ca m-ash mai duce... ca in Biserica Ortodoxa de la noi am fost, cam poate prea rar dar am mai fost...
Reply With Quote