View Single Post
  #25  
Vechi 23.11.2010, 22:05:15
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

In primul rand, ma alatur si eu celor care spun ca trebuie sa luam atitudine. Da, trebuie. Numai ca trebuie sa ne mai uitam si in ograda noastra:

1. E adevarat ca sunt anumite melodii sau emisiuni care deranjeaza (horoscoape nu am auzit - eu oricum sunt mai aeriana si nu prea sunt atenta, poate am si casti in urechi), dar pe mine personal ma deranjeaza si mai tare urmatoarele lucruri in mijloacele de transport: furtul din buzunare, obsedati care se trezesc cu mana pe sanii sau pe posteriorul unei domnisoare, harmalaia, vorbitul tare la telefon, aglomeratia, mirosurile persistente. Ei, sunt foarte putine persoane care iau atitudine fata de aceste lucruri - eu recunosc ca nu iau atitudine, ce-i drept, nici nu am surprins vreun hot, dar din cand in cand, o data pe an, asa, mai aud cate o voce puternica: "Scoate, ma, mana din buzunarul doamnei! Domnule sofer, opriti autobuzul!" si hotul e imbrancit pe usa. Cand ne vom rezolva aceste probleme, atunci putem pune la index si horoscopul. Scuze, Simona, dar la cate injuraturi sunt pe strada, la cate vorbe rele si pline de amar, un horoscop in plus sau in minus... Cred ca iti poti pune in urechi niste casti si poti asculta ce muzica vrei tu cand calatoresti cu mijloacele de transport in comun.

2. Asta nu tin minte sa mi se fi intamplat, dar nu mai departe de ieri voiam sa vizitez o biserica in schele. Rezultatul a fost ca nu prea am putut sa o vizitez, dar munca e cu folos. Aici, vorba lui Cristi, trebuie sa ia masuri biserica care a angajat oamenii respectivi, sa nu ii lase sa lucreze si duminica... Prima data am crezut ca te referi la crasmele si la bordelurile de vis-a-vis de biserica. In acest caz, nu cred ca e bine sa mergem pe ideea "Cine a pus carciuma in drum..."

3.
Aoleu, azi am trecut prin fata bisericii si unul tocmai isi facea nevoile cu fata! De cand eram mica si ma duceam la scoala vedeam oameni facandu-si nevoile acolo, cu fata la biserica! Ma gandesc la cine sa apelam noi, locatarii, sa aduca acolo un WC public, sa aiba oamenii unde se... scuzati!

la 4 tot angajatorul (biserica sau comitetul parohial) trebuie sa ia masuri. Nu stiu, totusim daca se poate trece ce spui tu, intr-o clauza din contract.

5. Sa stii ca in multe biserici din Bucuresti exista acel afis despre care vorbesti. In acele biserici ma mai trezesc si eu cu pantaloni si cu capul gol, sa ma inchin sau sa aprind o lumanare, pentru ca nu aveam in grafic in ziua respectiva sa trec pe la biserica. Dar daca eu simt nevoia, intru, macar ca nu sunt "echipata corespunzator" - sper sa nu fi smintit pe multi.

Si in incheiere cu scuzele de rigoare si cu speranta de a nu a fi suparat pe cineva:

Schimbarea lumii incepe cu iesirea pe usa

Se spune despre un tanar ce avea ravna mare ca venind odata la o renumita manastire si preocupat fiind de un anumit gand, s-a oprit sa se spovedeasca la duhovnicul de acolo. Ajuns in fata batranului duhovnic, tanarul a inceput a isi desfasura gandurile ce il macinau, aproape fara a mai rasufla, zicand:
- Parinte, ce pot face eu pentru ca lumea sa-si gaseasca pacea, sa nu mai existe atat de multe conflicte militare si pentru a nu mai muri atat de multi oameni nevinovati ?
Duhovnicul cel batran, intelegand starea tanarului si cautand a-l face pe acesta sa priveasca spre cele de trebuinta lui si spre cele ce ii erau lui in putere, adica asupra pacatelor si faptelor sale, fara a-l lua catusi de putin in ras, ii zise:
- Pentru pacea lumii tu poti face urmatorul lucru, care este si un lucru de capatai: atunci cand vei iesi din chilia aceasta, sa ai grija sa nu trantesti prea tare usa !

Da, trebuie sa luam atitudine fata de altii, atunci cand nu mai avem ce ne reprosa noua lucrurile care ne deranjeaza la altii!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote