View Single Post
  #79  
Vechi 31.05.2007, 17:02:51
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dmb
Pun si eu o intrebare prosteasca, sau chiar doua : ce credeti ca ne duce in iad mai repede (practic pe fiecare)ecumenismul sau pacatele proprii, rautatea, cuvintele grele?
Cam ce credeti ca sinteti capabili sa faceti ca sa va impotriviti ecumenismului (altceva decit rugaciunea)fara sa calcati canoane si fara sa va rupeti de biserica (daca se va ajunge acolo)?
dmb ,
am sa-ti spun eu parerea mea :
1. ce ne duce in iad ?

Eu cred ca tot omul se informeaza despre ecumenism si-si face o parere .
Nu stiu cum realizeaza cei care n-au internet sau alte surse .
Deci indiferent ce pareri se exprima pe aici ,eu incerc sa le filtrez , sa "ciugulesc " ce-mi place mie , si ma uit mereu in directia unor preoti care m-au castigat definitiv . Nu am dubii , deci nu socotesc numai de capul meu .

A te contrazice la infinit pe forum mi se pare inutil (pentru mine ) , poate fi altfel , dar merg pe principiul "nu bate omul la cap" , i-ai spus odata de doua ori ajunge !
E drept ca pacatele mele sant prima grija , indiferent daca e Ecumenism sau nu .
Ar fi bine sa ma feresc sa judec pe cineva , nu stiu daca imi reuseste .
Dar daca esti constient de o treaba te mai ajuta Dumnezeu .

Nu-mi plac dialoguri la nesfarsit cu cine nu vrea sa auda .Din cateva fraze stii ce duh poarta .E interesat sau e numai .......

La intrebarea ce pot sa fac contra ecumenismului :

daca va fi cazul cred ca m-asi izola avand in vedere ca eu nu prea am de ales ,traiesc in conditii vitrege , Bisericile sant putine .
Si cum pustnicii se roaga in pustiu asa ma voi ruga si eu in casa mea .
Dar nu vreau sa cred ca nu voi mai gasi o Biserica "adevarata" . Asta am zis numai in caz de forta majora !

Si inca ceva , cel mai important care mi-a scapat , pe primul loc ,m-asi ruga la Dumnezeu sa-mi arate drumul .

Sa mai zic ceva despre Ecumenism .S-ar putea sa arate foarte bine la inceput si nevinovat , dar cei care se impotrivesc cred ca privesc pana la tarm si zic de la inceput , nu .
Eu nu stiu nici astazi care vor fi etapele , dar nici nu ma preocupa in sens de "panica" .Stiu ca nimic nu vine fara voia lui Dumnezeu si daca asa trebuie , sa scoatem din treaba asta ce e mai bun , cu ajutorul Lui .
Cred ca te-am plictisit destul .

Deviza mea este deci "informati-va dar nu deznadajduiti!" .

Doamne ajuta !
maria
Reply With Quote