View Single Post
  #76  
Vechi 31.05.2007, 16:32:52
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism
Citat:
În prealabil postat de Mirean
Prietene, poti spune, CU CUVINTELE TALE, ce este ecumenismul si unde a fost modificata invatatura de credinta?
Eu cred ca Sfintii si duhovnicii au dreptate cand spun ca :

[size=5]ECUMENISMUL ESTE EREZIE,ESTE O CREATIE A MASONERIEI SI ,MAI RAU ,O CREATIE A DRACULUI ! [/size]
Eu impartasesc aceasta parere si credinta a lor (spre deosebire de tine care nu stiu in cine crezi,sau daca tii cont de parerea Sfintilor).

Pt ca ecumenismul e de la dracu si dracu e viclean,ecumenistii sau masonii (de la care vine ecumenismul)nu o sa modifice pe fata invatatura de credinta.

Dar Sfantul Iustin Popovici zice clar de ce ecumenismul e erezie:
Ecumenismul este numele de obste pentru crestinismele mincinoase, pentru bisericile mincinoase ale Europei apusene. In el, se afla cu inima lor toate umanismele europene, cu papismul in frunte; iar toate aceste crestinisme mincinoase, toate aceste biserici mincinoase nu sunt nimic altceva decat erezie peste erezie. Numele lor evanghelic de obste este acela de [size=3]atot-erezie (pan-erezie). De ce? Fiindca DE-A LUNGUL ISTORIEI, FELURITELE EREZII TAGADUIAU SAU SLUTEAU ANUMITE INSUSIRI ALE DUMNEZEU-OMULUI DOMNULUI HRISTOS, IN TIMP CE EREZIILE ACESTEA EUROPENE INDEPARTEAZA PE DUMNEZEU-OMUL IN INTREGIME SI PUN IN LOCUL LUI PE OMUL EUROPEAN[/size], IN ACEASTA PRIVINTA NU E NICI O DEOSEBIRE ESENTIALA INTRE PAPISM, PROTESTANTISM, ECUMENISM SI CELELALTE SECTE, AL CAROR NUME ESTE LEGIUNE'.

Dupa ce citesti toate citatele de mai sus sa-mi zici te rog,cu cuvintele tale,ca tu nu crezi ,nu esti de acord cu cele zise de :PARINTELE IUSTIN POPOVICI,PARINTELE ARHIMANDRIT ARSENIC BOCA ,CUCERNICUL PARINTE DUMITRU STANILOAE ,PARINTELE ARSENIE PAPACIOC.
papusel...cine este "Sfantul Iustin Popovici"?
Reply With Quote