View Single Post
  #73  
Vechi 31.05.2007, 15:18:46
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de odin
Ancah, nu ai priceput nimic din ce am zis.

`In general, cand te deranjeaza defectele altora, de fapt te deranjeaza defectele proprii vazute insa la altii`. Adica, daca ma deranjeaza homosexualitatea, inseamna ca sunt homosexual? ?

este complet ilogic ce zici: `Crezi ca ai cultura necesara, pentru a vorbi de incultura altora? Crezi ca esti cu adevarat traitor, ca sa iti permiti sa te legi de trairile altora?`. pai, unde am zis eu ca sunt un om cult? Enumeram printre altele si anumite caracteristici care ranesc Biserica din interior: ignoranta, incultura (nu ca ar fi un pacat). Vorbeam de cei care, desi nu stiu invatatura de credinta, vorbesc altora despre ea intr-un mod eronat...si astfel se creaza confuzii, prejudecati etc. Gresesc cumva? ?

`Unde "vezi" tu voci care striga in pustie? Eu vad in schimb oameni, care iau credinta in serios si si-o cultiva cu ajutorul lui Dumnezeu. Merita sa-L iubesti pe Dumnezeu. Dar nu cu mintea, ci cu inima. Daca poti. ` Ce legatura are cu ce am zis eu? ?

`Zici ca oamenii de scarbiti ce sunt, nu se mai impartasesc decat de Pasti? Imi pare sincer rau pentru ei, caci se spune sa nu judecam. ` Semnalam faptul ca avem din ce in ce mai putini credinciosi activi... GRESESC CUMVA? Ce treaba are cu duhovnicul exigent, cu vina pe preoti (nu am pomenit asa ceva)...



`E bine sa ajutam si copiii din Africa, dar de ce sa nu ajutam mai intai pe nevoiasii sau oamenii cu probleme din Romania? Camasa e mai aproape de corp... ` E un exemplu cras de inchistare... pai, fratele meu, tu nu vezi ca aici e vorba de canalizarea energii noastre intr-o directeie constructiva... Faza cu Africa e doar un exemplu... tu poti sa ajuti si pe sinistratii din Cucuieti... foarte bine... ideea era sa devenim mai sensibili la cei din jurul nostru, in loc sa ne cramponam pe niste discutii teoretice seci despre cine are dreptate in faze de genul `Care e deosebirea intre rozariu si metanii? Catolicii sunt eretici fiindca folosesc rozariul` etc...

Reprezinti perfect o mentalitate cu care nu sunt de acord: Nu vezi ideea din spatele literelor. Vezi dincolo de niste propozitii, vezi ideea, ce a vrut omu sa zica etc... Daca nu esti sigura ca ai dreptate, cruta energie si timp si stai cuminte... Asta era ideea de baza


Homosexualitatea este una din exceptiile de la regula. Dar daca te deranjeaza la cineva de exemplu ca vorbeste prea mult, ar trebui sa arunci o privire in interiorul tau si sa vezi daca nu esti tu acela care vorbeste pra mult. asta ca sa dau si eu un exemplu la fel de inspirat ca tine cu bancile din biserica.
In general scriu despre ceea ce am citit, nu dau drumul imaginatiei.

E clar ca logica mea difera de logica ta. Ai mentionat intr-un loc ca te referi la forum si de aceea acest raspuns al meu. Daca am gresit, te rog sa ma ierti.
Apropos de ignoranta si incultura: au fost asemenea oameni care au ajuns sa fie bine placuti lui Dumnezeu, caci El priveste la smerenia si sfintenia omului. Restul i le da Dumnezeu, atat cat are nevoie omul. Asta insa nu are darul de a impínge omul la lenevie.
As zice chiar, ca cei culti de cele mai multe ori uita de Dumnezeu din cauza mandriei lor nemasurate. De aceea sunt oameni, care dupa ce au primit Duhul Sfant, dispretuiesc cunostintele acumulate.
"In privinta copiilor din Africa..." : eu iti spuneam sa nu-ti atintesti privirea la distanta,cata vreme si langa tine e cineva care are nevoie de ajutor, dar lucrul cel mai important era, ca desi oamenii intind mana dupa milostenie, noi in loc sa-i ajutam, dam sfaturi altora sa o faca sau ignoram cererea lor total. Adica, teoria ca teoria, dar practica ne omoara.
Referitor la numarul scazut de credinciosi care frecventeaza bisericile: nu crezi ca traim intr-o perioada de cernere, in care cei cu talantii inmultiti primesc si talantii de la ceilalti, care nu si-i-au inmultit? Crezi ca e ceva intamplator in lume? Oare nu asa a lasat Dumnezeu , ca in vremurile cele de pe urma sa dispara credinta? Se pregateste venirea antihristului si asta nu se intampla de pe o zi pe alta ci in timp. Cand va veni nu stim, dar semne sunt. Ei bine, cartile despre care vorbeste "antiecumenism" se refera si la acest aspect. E vorba de "vindecarea memoriei", de cultul lui Lucifer si globalizare. Toate trei sunt mana in mana. Cine vrea sa ignore acest lucru s-ar putea sa aiba surprize mai tarziu. Sper din tot sufletul, ca Romania sa fie mai putin afectata de apostazie, avand in vedere ca mai sunt oameni credinciosi. Sa focusam pe ceea ce avem, nu pe ce ne lipseste. Sa fim bucurosi ca in Romania oamenii cred in Dumnezeu. Mult, putin, dar cred. Nu vreau sa mai insist asupra acestui aspect, caci am mai scris despre acest pericol real si care in vest este in lucru. Am intalnit oameni, care din credinciosi catolici, intr-o luna, doua, au ajuns supusii satanei, cu semnele de recunoastere pe ei. Nu e gluma.
Ecumenistii ortodocsi au intentia, asa cum spui si tu, odin, sa se limiteze la ceea ce e sanatos, adica revenirea tuturor la adevarata credinta. Sa dea Dumnezeu sa le reuseasca.
Reply With Quote