View Single Post
  #14  
Vechi 18.07.2008, 05:18:19
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Citat:
În prealabil postat de esox
Cred ca mai mult ne place noua sa credem ca Dumnezeu ii pedepseste pe cei care gresesc
DUMNEZEU ESTE NUMAI IUBIRE!

DUMNEZEU NU PEDEPSESTE!

DUMNEZEU DOAR IUBESTE!
Frate nu e vorba ca ne place noua ...dar acesta este adevarul chiar daca este dureros.

Frate Cozia ai cam luat-o pe aratura..Dumnezeu nu este doar iubire asa cum crezi dumneata.

Dumnezeu este si dreptate ...Iubire si dreptate...Dumneata ai auzit de Dreptul Judecator? Daca Dumnezeu ar fi fost numai iubire(de acest lucru se folosesc si ecumenistii ca sa -si duca la indeplinire scopul lor viclean) atunci nu ar mai fi fost nevoie de iad si rai...Pemtru ca atunci Dumnezeu i-ar ne-ar fi pus direct pe toti in rai si am fi fost ca niste roboti ci mantuirea ar fi fost cu sila.

Dumnezeu nu este spargator de usi...Dumnezeu bate la usa inimii noastre cine vrea il primeste cine nu vrea ramane in infumuraea propiului cuget.

Nu cred ca Dumnezeu pedepseste automat raul..El mai asteapta dar daca oamenii nu se pocaiesc trimite asupra lor necazuri tot pentru indreptare....Dumnezeu mai trimite si incercari peste oamenii credinciosi dar cum bine spunea un PArinte incercarile sunt foarte putine pentru ca putine oameni din noi au o credinta si o dragoste pana la moarte de a-l marturisi pe Hristos. Majoritatea necazurilor vine datorita pacatelor...

Si cum spunea Parintele Arsenie Boca cu cat cineva este intr-o functie mai inalta cu atat Dumnezeu incearca prin toate mijloacele ca sa-l calauzeasca sa i-a o decizie cat mai buna...fie indreptarea aceluia si prin necazuri...Tot asa cred ca un stat cu cat este o mare putere la nivel mondial cu atat are o mai mare raspundere inaintea lui Dumnezeu.

Dar toate le randuieste Dumnezeu dupa cum Stie El mai bine...asa incat si Olanda are raspundere inaintea lui Dumnexeu...

Draga ileana nu stiu ce ti se pare asa de distractiv probabil ca te gadila tangalachi sau ai venit de la vreu spectacol si-ai aterizat pe acest forum...

...Aici este vorba despre faptul ca fiecare om sau stat care persista in faradelegi mai devreme sau mai tarziu il ajunge dreptate lui Dumnezxeu...Si nu ne pare bine ca aceste lucruri se intampla la altii in "ograda" Noi nu ne dorim ca aceste fenomene nefaste sa se intample...Tocmai de asta am pus aceste lucruri in disctie, nu ca am fi noi cine stie ce sfinti, ci pentru faptul ca daca nu ne indreptam si continuam sa facem pact cu faradelegea si cu sistemele ticalosite in scurt timp ne va ajunge si pe noi dreptatea lui Dumnezeu.

Reply With Quote